19/04/2021

Ewa

Jak nauczyć dziecko czytać?- metoda sylabowa i jej genialny wpływ na naukę czytania ze zrozumieniem.

Jak nauczyć dziecko czytać?- metoda sylabowa i jej genialny wpływ na naukę czytania ze zrozumieniem.

Jak nauczyć dziecko czytać? – to pytanie niejednokrotnie stawia przed sobą nie tylko każdy nauczyciel, chcący nauczyć nasze dzieci sprawnego, płynnego czytania ze zrozumieniem ale również każdy rodzic, który chce w tym uczestniczyć. Nauka czytania to jedna z tych umiejętności, która wprowadza nasze dzieci na zupełnie inny poziom ich codzienności. W dzisiejszym wpisie opowiem Wam o fantastycznej i bardzo skutecznej metodzie nauki czytania a także pokażę Wam fantastyczne pomoce edukacyjne do nauki czytania tą metodą. Dzięki temu, dowiesz się jak nauczyć dziecko czytać. Moim zdaniem to jedna z najlepszych i najbardziej skutecznych metod!

Kto z nas nie chciał jak najszybciej nauczyć się czytać? Kto z nas nie rozkładał książek czy gazet starszego rodzeństwa czy rodziców i nie wymyślał z głowy różnych słówek udając, że czyta? Przez ten etap przechodził zapewne każdy z nas. Jako mama trójki dzieci obserwuję różne zachowania w tym temacie… widzę, jak próbują same poszukiwać różnych metod i możliwości aby zdobyć określoną umiejętność. Ja sama, jak dobrze już wiecie, jestem wielkim zwolennikiem nauki poprzez zabawę. U nas po prostu taka metoda sprawdza się najlepiej. Potrafi zaangażować całą moją trójkę i dać niesamowite efekty wspólnej pracy.

Wielokrotnie pokazywałam Wam i pisałam Wam o tym, że uwielbiam również poszukiwać ciekawych rozwiązań. Jestem otwarta na wszelkie nowości i nowe sposoby. I choć dzisiaj opowiem Wam o sylabowej metodzie czytania, która znana jest już od dawna, to jednocześnie pokażę Wam super ciekawe nowości, którymi są pomoce naukowe wspierające tę właśnie metodę. W duecie dają niesamowicie ciekawe i satysfakcjonujące efekty.

Wyjaśnijmy najpierw tak najprościej, czym jest METODA SYLABOWA?

Niesamowicie podoba mi się opis tej metody przez Łowców Wyrazów. Definiują bowiem czytanie i pisanie jako rodzaj szyfru, gdzie czytanie zamienia znak w dźwięk, a pisanie zamienia dźwięk w znak. Tutaj liczy się zarówno kolor, dźwięk, dotyk jak i ruch.

Metoda sylabowa polega na składaniu sylab w wyrazy, zanim dziecko nauczy się rozpoznawać pojedyncze litery. Jej celem jest eliminowanie głoskowania z nauki czytania, które wydłuża nam czas czytania, co z kolei ma wpływ płynność i zrozumienie. Metoda ta, została opracowana przez doświadczonego logopedę prof. Jagodę Cieszyńską. Daje doskonałe efekty, ponieważ wykorzystuje naturalną skłonność każdego człowieka do mówienia sylabami.

Przez kogo i dla kogo wykorzystywana jest ta metoda?

Tak naprawdę dla każdego dziecka: w wieku od 3 lat, ale również dla dzieci z nadpobudliwością psychoruchową, dla dzieci z dysleksją i dysgrafią, świetnie sprawdzi się również u dzieci z problemami logopedycznymi. Metoda ta, bardzo często zalecana jest również seniorom z zaburzeniami funkcji poznawczych a także osobom po udarach, wylewach czy wypadkach.

Z metody tej bardzo chętnie korzystają rodzice, nauczyciele w przedszkolach i szkołach. Bardzo często stosowana jest w gabinetach logopedycznych, na zajęciach indywidulanych czy grupowych.

ZALETY metody i użycia opisywanych w dzisiejszym poście pomocy naukowych to przede wszystkim NAUKA W RUCHU ( aktywne uczestnictwo w zajęciach, przemieszczanie się, zbieranie, przynoszenie kostek z odpowiednimi sylabami), ĆWICZENIA WZROKU (skupianie wzroku na detalach oraz obejmowanie wzrokiem całej maty (nauka widzenia i rozumienia coraz większej ilości tekstu), ĆWICZENIE PAMIĘCI ( zapamiętywanie ułożonych kwestii sylabowych, rozróżnianie ich po kolorach i zajmowanym miejscu) jaki i ĆWICZENIE MOTORYKI MAŁEJ ( obracanie kostek, potrząsanie kostkami, układanie kostek, dopasowywanie elementów).

Finalnymi EFEKTAMI METODY jest szybsza nauka czytania, sprawność językowa, bogate słownictwo oraz poprawna wymowa.

Zanim jednak pokażę Ci wspomniane wcześniej pomoce edukacyjne, chciałabym przedstawić Ci Łowców Wyrazów i opowiedzieć Ci, co i kto tak naprawdę stoi za tą nazwą. 

Markę tą stworzyły dwie mamy, którym bardzo zależało na tym aby pomóc swoim dzieciom w nauce czytania. Zarówno Kasia jak i Agata, wkładają w swoją pracę, która jest zarówno ich wielką pasją, całe swoje serce. To właśnie z pasji i chęci pomocy swoim dzieciom powstała marka Łowcy Wyrazów, która fantastycznie współpracuje właśnie z metodą sylabową. Ich produkty nie tylko są wyjątkowe, piękne i bardzo dobrze wykonane ale również bardzo skuteczne. Stosowane są bowiem zarówno w nauce indywidulanej jak i przedszkolach czy na różnego rodzaju zajęciach grupowych. Obie dziewczyny postanowiły zaryzykować i stworzyć coś, co dziś pomaga dzisiaj wielu dzieciom osiągnąć ich mały-wielki sukces. Za marką nie stoją wielkie kampanie reklamowe, nie stoi sztab marketingowców- same dochodzą do swoich sukcesów i zdobywają uznanie.

Ich propozycje to w pełni produkt polski. Tutaj są wymyślone, drukowane i kompletowane. Kostki są klejone ręcznie. Dziewczyny muszą również korzystać z profesjonalnych introligatorów, żeby produkt był bezpieczny dla dzieci, to pochłania lwią część kosztów. To naprawdę robi na mnie wielkie wrażenie! Podziwiam je bardzo i mocno kibicuję dlatego kiedy odezwały się do nas z propozycją przetestowania i wyrażenia opinii na temat ich produktów, nie wahałam się ani chwili.

Podziwiam takie kobiety, podziwiam takie biznesy i zawsze chętnie będę dzieliła się z Wami takimi historiami!

POMOCE EDUKACYJNE

Jak nauczyć dziecko czytać? Pokażę Ci teraz pomoce dydaktyczne, które wspierają opisaną wyżej metodę a które uważam, mają genialny wpływ na jej wyjątkowo udane efekty. My pracujemy z nimi już całe dwa tygodnie dlatego dziś, wiem jak bardzo są wstanie wspierać, uczyć i bawić jednocześnie dziecko chcące nauczyć się czytać. Pamiętajmy, że wszystkie opisane pomoce stworzyły właśnie dziewczyny z  Łowcy Wyrazów i to pod tym linkiem dostaniesz ich wszystkie produkty, które teraz pokażę.

Zacznijmy więc od najbardziej popularnego produktu, który dla mnie okazał się również HITEM a jest nią

MATA SYLABOWA

Mata sylabowa “Łowcy Wyrazów” to interdyscyplinarna pomoc dydaktyczna, która znajdzie wszechstronne zastosowanie w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Jest pomocna przy nauce czytania oraz nauce ortografii. Wykorzystywana w ćwiczeniach logopedycznych, podczas zajęć wyrównawczych oraz terapii geriatrycznej. Mata pozwala w ciekawy sposób aranżować wiele aktywności i zabaw edukacyjnych m. in może służyć do nauki kodowania.

Na macie sylabowej „Łowcy Wyrazów” przedstawione są:

Mata jest wykonana z solidnego materiału PCV, przystosowana do rozkładania np. na podłodze, na trawie, na piasku. Matę można oczywiście też powiesić. Wymiary maty to 109 x 101 cm- jest ona naprawdę duża!

Dla mnie nierozłącznym elementem MATY, powinny być również

KOSTKI SYLABOWE

Kostki sylabowe to kostki wspomagające efektywny przebieg procesu nauki czytania. Uczą ortografii, poprawnej wymowy oraz ćwiczą koncentrację i pamięć.  Z powodzeniem mogą być stosowane do nauki czytania i pisania- to fantastyczna pomoc dla każdego dziecka!

W takim zestawie otrzymujesz:

Tak jak wspomniałam, kostki sylabowe składają się z 70 elementów:

– 4 kostek  w kolorze czerwonym. Czerwone kostki przedstawiają samogłoski. Kostki dźwięczą przy potrząsaniu nimi, wydając dzwoniący, metaliczny dźwięk.

– 27 kostek  w kolorze zielonym. Zielone kostki przedstawiają połączenie spółgłoski bezdźwięcznej z samogłoską lub pojedynczą spółgłoskę bezdźwięczną. Kostki grzechoczą przy potrząsaniu nimi, wydając głuchy dźwięk (bezdźwięczne).

– 39 kostek w kolorze niebieskim. Niebieskie kostki przedstawiają połączenie spółgłoski dźwięcznej z samogłoską lub pojedynczą spółgłoskę dźwięczną. Kostki dźwięczą przy potrząsaniu nimi, wydając dzwoniący, metaliczny dźwięk.

Kostki  wykonane są z wysokiej jakości tektury co jest dla mnie wielką zaletą tego produktu. Dziecko może się nimi bawić, potrząsać, rzucać bez obaw, że uszkodzi taką kostkę.

Trzecią pomocą będzie gra wielkoformatowa- ŁOWCY ŻYWIOŁÓW

Ta gra jest przewspaniała, mówię Wam! Łowcy Żywiołów to połączenie strategicznej rozgrywki z treningiem czytania. Co fajne, to doskonała zabawa dla całej rodziny!- młodsze dzieci trenują znajomość liter i sylab, starsze dzieci układają wyrazy, trenują ortografię i rozwijają słownictwo a dorośli ćwiczą umysł!

Na czym polega gra?

Grupa Indian wyrusza na poszukiwanie ziemi pod budowę osady. Żeby zasłużyć na miano plemienia Łowców Żywiołów, muszą pokonać drogę przez cztery żywioły: Żywioł Ziemi, Żywioł Wody, Żywioł Powietrza i Żywioł Ognia. Celem gry jest zdobycie tytułu Wodza plemienia Łowcy Żywiołów. Wodzem zostaje zawodnik, który zbierze najwięcej punktów za ułożone wyrazy.

Pierwsza wersja jest stosowana z użyciem kostek sylabowych i przeznaczona jest od lat 6, druga wersja proponowana jest dla najmłodszych graczy ( od lat 4 ) i można w nią grać bez użycia kostek. Tutaj celem gry jest również zdobycie tytułu Wodza plemienia Łowcy Żywiołów.

Przewidywany czas rozgrywki: pół godziny = przejście jednego żywiołu

Kolejnym, bardzo ciekawym produktem są REBUSY.

Zestaw zawiera 10 dwustronnych kart w formacie A4. Karty są grube, sztywne. Dla mnie to duży plus bo takie karty będą nam służyły przez długi czas. Na każdej stronie przedstawiona jest łamigłówka w postaci odpowiednio ułożonych rysunków i liter oraz pola odpowiadające kolorem i wielkością kostkom Łowcy Wyrazów.
Rozwiązanie rebusów można ułożyć w dwóch wariantach:

Karty posiadają sztywną etykietę pozwalającą na ich uporządkowanie i bezpieczne przechowywanie. Nam sprawiły ogrom frajdy!

Warto też zwrócić uwagę na zestaw zawierający 20 obustronnych kart- ODGŁOSY ZWIERZĄT.

Te karty również dostajemy w rozmiarze A4. Awers każdej karty jest podpisany wydawanym przez zwierzę odgłosem, np. KURA – KO KO, a na rewersie  znajdują się puste pola do samodzielnego ułożenia podpisu. To pomoc dydaktyczna, która znajdzie zastosowanie w edukacji domowej, przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Wykorzystywana jest bardzo często w ćwiczeniach logopedycznych oraz podczas zajęć wyrównawczych. Rozwija spostrzegawczość, pamięć i kojarzenie. Karty pozwalają w ciekawy sposób aranżować wiele aktywności i zabaw- tutaj pracujemy również wyobraźnią!

Dwa kolejne produkty to KRZYŻOWKA NIEOCZYWISTA Łyżwiarz oraz KRZYŻÓWKA NIEOCZYWISTA Tygrys.

To kolejne produkty stanowiące super uzupełnienie wyżej wymienionych pomocy. W krzyżówkach, dzieci muszą zmierzyć się z ortografią, poprawną pisownią czy rozróżnieniem liczby pojedynczej i liczby mnogiej. Sama forma tej nauki jest fantastyczna- które dziecko nie lubi krzyżówek, zagadek czy rebusów, prawda?

Plansza z krzyżówką, jak zaraz zobaczycie jest naprawdę spora. Wykonana jest z trwałego, nie brudzącego się materiału co jej jest wielką zaletą.

Na koniec zostawiłam dwie nowości. Pierwsza to SYLABOWY DENTYSTA, drugim produktem jest SYLABOWY POCIĄG.

Sylabowy Dentysta to pomoc edukacyjna, która wspiera naukę czytania poprzez utrwalanie i różnicowanie sylab. Polecana jest dla dzieci od 3 roku życia dlatego my z Domcią śmiało możemy testować już produkt. W zestawie otrzymujecie 1 szablon ząbka z 18 otworami. Do tego 108 kółek do uzupełniania dziur wykonanych ze sklejki. Tutaj również możesz wykorzystać elementy zestawu edukacyjnego Łowcy Wyrazów – Matę Sylabową i Kostki Sylabowe.

Na plombach są wygrawerowane dwustronnie sylaby:

 1. PU PÓ PO PA PE PI PY PĄ PĘ
 2. MU MÓ MO MA ME MI MY MĄ MĘ
 3. FU FO FA FE FI FY FĄ FĘ
 4. BU BÓ BO BA BE BI BY BĄ BĘ
 5. WU WÓ WO WA WE WI WY WĄ WĘ
 6. KU KÓ KO KA KE KI KY KĄ KĘ
 7. DU DÓ DO DA DE DI DY DĄ DĘ
 8. GU GÓ GO GA GE GI GY GĄ GĘ
 9. ZU ZÓ ZO ZA ZE ZI ZY ZĄ ZĘ
 10. SU SÓ SO SA SE SI SY SĄ SĘ
 11. LU LÓ LO LA LE LI LY LĄ LĘ
 12. TU TÓ TO TA TE TI TY TĄ TĘ

Dentysta to zabawa, którą można stosować na różne sposoby: możemy poprosić dziecko aby znalazło wśród plomb te kółeczka, które wskazują wymawianą przez nas sylabę, możemy też np. z zestawu kostek wybrać dwie różne kostki z tą samą spółgłoską i takie, jakie nam wypadną szukamy w kółeczkach plomb. Ważne jest żeby głośno je wymawiać a potem uzupełnić plombami ząbka. Rzucamy dotąd, aż wyleczymy całego ząbka.

Ważna informacja! Nie obawiajcie się, że nie wpadną Wam pomysły na te wszystkie zabawy. W każdym zestawie dostajecie również instrukcję z pomysłami na te zabawy. Macie ich tam naprawdę całe mnóstwo!

Sylabowy Pociąg to druga nowość w sklepie. 

Zestaw zawiera jedną lokomotywę i cztery wagoniki wraz z instrukcją. Pomoc ta, świetnie sprawdzi się w edukacji domowej, przedszkolnej i wczesnoszkolnej. Wykorzystywana może być w ćwiczeniach logopedycznych oraz podczas zajęć wyrównawczych. Wspiera logiczne myślenie i trenuje pamięć krótkotrwałą. Ułatwia też sprawną syntezę i analizę wyrazów.

Bawić się nim możemy na wiele sposobów. Możemy rozrzucić kostki lub kartoniki ze sylabami, które finalnie muszą ułożyć nam 3-4 wyrazy, możemy układać sylaby tworzące wyrazy oznaczające przedmioty, rzeczy, które weźmiemy w podróż pociągiem, możemy też np. układać z kartoników wyrażenia dźwiękonaśladowcze ( KO-KO, K-RA itd.). Możliwości jest tu całe mnóstwo! Uwielbiam takie rzeczy, gry, pomoce, które mogą nam służyć na wiele różnych sposobów.

To byłoby by już wszystko! Duże tego, prawda? Ja jestem pod wrażeniem zarówno Kasi i Agaty, ich pracy i determinacji jak i ich wszystkich produktów. Trzymam za nie mocno kciuki bo te produkty są bardzo wyjątkowe i bardzo skuteczne! Dla nas praca z nimi to sama przyjemność: świetna zabawa dla dzieci i wielka satysfakcja rodzica… Jak nauczyć dziecko czytać? Myślę, że świetnie pomogą nam w tym właśnie Łowcy Wyrazów!

Na sam koniec zostawiam Wam specjalny RABAT od dziewczyn:

na hasło: rodzicewsieci10 dostaniecie 10% zniżki na wszystkie produkty do końca kwietnia.

*Post powstał we współpracy z Łowcy Wyrazów

dla dziecka dziecko metoda sylabowa nauka czytania nauka poprzez zabawę pomoce naukowe rodzicielstwo

Zobacz również

O nas

Witaj na najpopularniejszym blogu rodzinnym na Lubelszczyźnie.
Nasz blog to lifestylowy blog rodziny wielodzietnej, która pewnego dnia postanowiła spełnić swoje marzenia a to miejsce ma być początkiem tej niesamowitej historii...
Witaj na blogu Ewy, Łukasza, Kingi, Weroniki i Dominiki - rodziny, która dzięki temu miejscu odkryła wspólne pasje i zainteresowania.