09/08/2022

Łukasz

Jak wybrać spacerówkę idealną?- przegląd wózków 2022.

Jak wybrać spacerówkę idealną?- przegląd wózków 2022.

Witajcie, w dzisiejszym poście przygotowałam dla Was przegląd spacerówek 2022. Przyjrzymy się popularnym modelom, opowiem Wam o rodzajach spacerówek oraz podpowiem Wam na co zwracać uwagę przy wyborze takiej spacerówki.

Pomimo tego, że etap wózków mamy w swojej rodzinie za sobą, skończył się on stosunkowo niedawno. Jako mama trójki dzieci, bardzo dobrze wiem co jest ważne podczas zakupu takiej spacerówki, wiem, co jest dla rodziców bardzo istotne i potrzebne, co jest fajnym dodatkiem a z czego zupełnie możemy zrezygnować. W końcu mamy za sobą przemierzone znaczące ilości kilometrów pokonywanych właśnie z dzieckiem w spacerówce. Swoje wózki testowałam tak naprawdę chyba we wszystkich możliwych miejscach- na ruchliwych ulicach miast, na drogach wiejskich, na plażach, w lesie, w galeriach handlowych czy choćby podczas podróżowania z dziećmi.

Wybór takiego wózka choć z pozoru może wydawać się banalną sprawą wcale do takich nie należy. W końcu taki wózek ma służyć zarówno dziecku jak i rodzicom przez dość długi czas. Oprócz tego, że powinien zapewniać bezwzględne bezpieczeństwo, wygodę i komfort dziecka, musi również być wytrzymały, komfortowy w prowadzeniu czy przenoszeniu wózka a przy tym dobrze byłoby gdyby spełniał wymagania estetyczne i wizualne rodzica.

Najczęściej nasze wybory wózka spacerowego krążą wokół klasycznej spacerówki, wózka spacerowego, który towarzyszyć nam może od urodzenia dziecka, spacerówki typu parasolka czy wózka wielofunkcyjnego tzw. 3 w 1.

Jeśli te nazwy nie mówią Ci niczego, już tłumaczę na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego wózka…

Przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo-

Przy zakupie wózka spacerowego sprawdź jaki rodzaj pasów został zastosowany w danym modelu. Najlepiej będzie jeśli będą to pasy pięciopunktowe, miękko obszyte. Ważne jest aby posiadały również zabezpieczenie przed sytuacją, w której dziecko będzie mogło te pasy samodzielnie odpiąć. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie pałąka- są one albo wbudowane na stałe albo wkładane dodatkowo ( ja polecam to drugie rozwiązanie, kiedy w każdej chwili możesz ten pałąk odczepić lub potem, kiedy dziecko jest już starsze po prostu zdjąć). Oprócz samego bezpieczeństwa, pałąk będzie pełnił bardzo praktyczną funkcję – dzieci uwielbiają się za niego trzymać a oprócz tego to świetna opcja na zawieszenie różnego rodzaju zawieszek czy grzechotek, które będą skutecznie zajmować dziecko podczas jazdy w wózku.

Koniecznym zabezpieczeniem jest również odpowiedni hamulec i blokada kół. Najfajniejszym rozwiązaniem są te kiedy w szybki sposób możemy podczas takiego spaceru nacisnąć je swoją nogą ( np. podczas wjazdu po czy z górki). Podczas wybierania wózka, wyobraź sobie taką sytuację, w której w szybki sposób musisz na chwilę zahamować i unieruchomić wózek. Sprawdź jakie podejście masz do hamulca i czy jest ono rzeczywiście w praktycznym dla Ciebie miejscu.

Siedzisko, budka, podnóżek.

Najlepszym siedziskiem będzie to, w którym możecie regulować jego nachylenie. Dzieci w spacerówkach jeżdżą, siedzą, chcą się przyglądać, jedzą, ale bardzo często chcą również odpocząć, poleżeć czy uciąć sobie krótką drzemkę. Najfajniejszym rozwiązaniem będzie to kiedy siedzisko możecie rozłożyć w sposób całkowity, do pozycji leżącej. Warto również zwrócić uwagę na jego wielkość przy czym najważniejsze będzie właśnie jego szerokość. Oprócz tego, że musimy wziąć pod uwagę to, że dziecko szybko rośnie, dobrze byłoby pamiętać również o sytuacjach, kiedy musimy założyć dziecku dodatkową bluzę czy kurtkę. Ruchy dziecka absolutnie nie mogą być tam skrępowane. Kolejną sprawą, na którą warto zwrócić uwagę jest możliwość przekładania siedziska i np. opcja odwrócenia go w przeciwnym kierunku od kierunku jazdy. Pomocne to będzie np. podczas usypiania dziecka lub np. podczas słonecznej pogody, kiedy chcemy odwrócić dziecko od prażącego słońca.

Jeśli chodzi o budkę tu również mamy kilka kwestii, o których musimy pamiętać. Przede wszystkim ważna tutaj będzie wielkość budki, możliwość kilkustopniowego składania budy, materiały, z jakich jest ona zrobiona… bardzo lubię też rozwiązanie, kiedy budka ma dodatkową możliwość otworzenia jej i wbudowane siatki, dzięki którym wpada do dziecka więcej powietrza. Pamiętaj też, że budka chroni Twoje dziecko przed deszczem, słońcem czy wiatrem- najlepsza będzie zatem ta, która będzie największa a przy tym ta, która będzie miała najwięcej możliwości rozkładania i składania poszczególnych jej elementów.

Trzecim elementem znajdującym się blisko dziecka jest podnóżek. Tu również sprawdź możliwość regulowania tego elementu. Zapewni to jeszcze większy komfort Twojemu dziecku.

Na koniec koniecznie sprawdź materiały tych elementów. Wózek się brudzi, kurzy… nie tylko od jazdy, ale od jedzenia, picia dziecka, wszelkich podróży i warunków pogodowych. Materiały powinny być łatwe do czyszczenia, najlepiej plamo i wodoodporne.

 

Kwestie najważniejsze mamy za sobą. Po sprawdzeniu tych elementów wózka, przyjrzyj się dedykowanym mu akcesoriom. Super jeśli taki wózek ma w zestawie parasol, miejsce na bidon, telefon rodzica, koniecznym elementem będzie również pojemny kosz, do którego będziemy mogli wrzucić zakupy czy zabawki. Ważne jej tutaj również podejście do tego kosza. Sprawdź czy bez zbędnych ruchów będziesz mogła wrzucić tam coś czy równie szybko będziecie mogli wyciągnąć najpotrzebniejsze rzeczy. Fajnym dodatkiem do takich wózków są również pasuące wizualnie do wózka torby, które wieszamy przy rączce. Torba na pieluchy, chusteczki czy bidon to nieodłączny element każdego spaceru. Koniecznymi akcesoriami będzie również folia przeciwdeszczowa czy moskitiera. Fajnym dodatkiem jest również osłona na nóżki ( podczas deszczu czy zimy) a także tacka, na której możemy postawić dziecku picie czy położyć jedzenie.

Pamiętaj, że wybierając spacerówkę dla swojego dziecka, musisz również zadbać o swój komfort– prowadzenia tego sprzętu, pakowania go do samochodu, przenoszenia go w trudniejszych warunkach.

Tutaj koniecznie zwróć uwagę na wagę wózka, tego w jaki sposób się składa, tego jak szybko się składa ( istnieją teraz takie wózki, które składamy jedną ręką dosłownie w minutę), koniecznie przyjrzyj się kołom- najlepsze będą te, które pozwalają na jazdę prostą z opcją przełączenia możliwości skręcania. Rodzaj prowadzenia kół dobierasz sobie już odpowiednio do pokonywanej trasy. Porządne spacerówki możesz skręcać bez problemu leciutko jedną ręką- sprawdź to!

Po tym, przyjrzyj się rodzajowi prowadzenia wózka tzn. czy wózek posiada jedną czy dwie rączki, za które trzymasz wózek. Ja zdecydowanie polecam jedną, kiedy musisz coś wyciągnąć, poprawić, kiedy musisz odebrać telefon, przy jednej rączce robisz to wszystko jedną ręką nie zatrzymując jazdy wózka. Przy dwóch będzie z tym dużo trudniej.

Na koniec wspomnę również o wózkach, które składamy jedną ręką a potem możemy schować do specjalnej torby i przenieść w prosty, łatwy ale i przyjemny sposób w dowolne miejsce. Sprawdza się to super w sytuacji kiedy np. dużo podróżujemy. U nas idealnie ta opcja sprawdzała się np. na plaży.

Jeśli masz już sprawdzone te wszystkie funkcje i dodatki czas na to aby zadbać o wizualną stronę tego wyboru. Ja lubię klasyczne, stonowane kolory, które pasować będą do mnie zawsze i wszędzie. Jeśli lubisz kolory czy wzory, nie ma z tym najmniejszego problemu. Obecnie na rynku mamy całą gamę kolorów i oryginalnych wzorów, które wyróżnią Twój wózek na tle wszystkich innych.

Wybór wózka spacerowego choć może wydawać się banalną sprawą tak naprawdę musi być mocno przemyślanym zakupem. Mam nadzieję, że tym wpisem ułatwię Ci ten wybór i pomogę zwrócić uwagę na rzeczy najważniejsze. Powodzenia !

Zobacz moje propozycje:

  1. TUTAJ
  2. TUTAJ
  3. TUTAJ
  4. TUTAJ
  5. TUTAJ
  6. TUTAJ
  7. TUTAJ
  8. TUTAJ
  9. TUTAJ

jak wybrać spacerówkę spacerówka wózek

Zobacz również

O nas

Witaj na najpopularniejszym blogu rodzinnym na Lubelszczyźnie.
Nasz blog to lifestylowy blog rodziny wielodzietnej, która pewnego dnia postanowiła spełnić swoje marzenia a to miejsce ma być początkiem tej niesamowitej historii...
Witaj na blogu Ewy, Łukasza, Kingi, Weroniki i Dominiki - rodziny, która dzięki temu miejscu odkryła wspólne pasje i zainteresowania.