08/09/2020

Ewa

CSK Lublin- Centrum Spotkania Kultur- dlaczego warto tam bywać?

CSK Lublin- Centrum Spotkania Kultur- dlaczego warto tam bywać?

O tym miejscu wspominałam Wam już wielokrotnie. W dzisiejszym wpisie postanowiłam jednak zebrać wszystkie informacje w całość i zachęcić Was raz jeszcze do tego aby odwiedzić Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Dlaczego warto tam bywać?

Pokazanie Wam tego miejsca i jego możliwości sprawia mi naprawdę całe mnóstwo frajdy. Wielokrotnie powtarzałam, że chciałabym tu mocno promować miejsca z naszego regionu. Wciąż uważam, że Lubelszczyzna jest za mało doceniana a sama mam wrażenie, że od dobrych kilku nasz region jak i sam Lublin przepięknie się rozwija.

Centrum Spotkania Kultur wyróżnia się niesamowitym podejściem do sztuki, kultury i odbiorcy. Jak sami o sobie piszą CSK to nie tylko instytucja, ale przede wszystkim idea, która skupia się na tworzeniu, pokazywaniu i promowaniu kultury, która tworzy i kształtuje relacje. Oprócz tego, że zależy jej na rozpowszechnianiu wartości europejskich i światowych, nie zapomina o zachowaniu i dbaniu o polską tożsamość, opartą na ideach chrześcijaństwa. Przy tym, centrum dąży do totalnej likwidacji uprzedzeń związanych z innymi kulturami, na rzecz wzajemnej tolerancji i szacunku. 

Miejsce to inspiruje, namawia do tworzenia relacji, przełamuje różnego rodzaju schematy, czasem prowokuje… Jest mistrzem tworzenia spotkań, z których wynosimy inspiracje, motywację do działania, myślenia… w końcu takich spotkań, które otwierają nas na nowe, inne, nieznane…

Nie będę Wam pisać tutaj o historii tego miejsca choć rzeczywiście jest bardzo interesująca. Sama inwestycja jest ogromna. CSK to wielka instytucja. Chciałabym jednak skupić się na tym aby pokazać jak wiele proponuje nam to miejsce, jak wiele w nim zobaczymy, przeżyjemy, doznamy…

spotkaniakultur.com

Zacznijmy od tego, że CSK proponuje nam możliwość zwiedzania tego obiektu. Ta atrakcja dostępna jest wyłącznie w poniedziałki i odbywa się w grupie do 25 osób.

My ostatnio mieliśmy taką możliwość i szczerze bardzo polecam Wam zacząć właśnie od tej opcji. Dopiero wtedy w pełni poczułam klimat tego miejsca, poznałam jego historię, założenia i możliwości. Samo centrum zostało zaprojektowane właśnie w ten sposób aby na co dzień można było po nim spacerować. Urządzone jest w surowym klimacie- tutaj króluje beton, metal oraz szkło, które jak się dowiedzieliśmy służyć ma właśnie temu, aby pokazać otwartą przestrzeń tego miejsca. Uwielbiam takie loftowe klimaty więc kiedy tam wchodzę, od razu zachwycam się tymi wnętrzami.

Uważam, że zwiedzanie CSK jest już samo w sobie wielką atrakcją, dzięki której w pełni poznamy to miejsce i zrozumiemy jego przesłanie. W tym czasie zobaczycie m.in jak funkcjonuje miejsce, usłyszycie o wydarzeniach jakie jest w stanie zorganizować oraz o tym, które już tu się odbyły, zobaczycie pokoje CSK, zwiedzicie salę operową, jej kulisy a nawet pokoje gwiazd, w których artyści przygotowują się do swoich występów. My przy okazji zwiedzania wakacyjnego, mieliśmy również możliwość zobaczenia pokoju VIP.

Przy tej okazji wspomnę Wam, że mieliśmy również okazję zostać na noc w Pokoju Tanecznym po wieczornym kinie. Seanse pod gołym niebem to kolejna atrakcja CSK. Projektor, piękne klimatyczne oświetlenie i znane i lubiane filmy… To był super wypad we dwoje i bardzo udany wieczór w CSK.

 

Bardzo ważną możliwością CSK jest możliwość rezerwacji sal: sali operowej, sali kameralnej, sali baletowej, alei kultur, placu teatralnego, podniebnych tarasów, patio, klubu muzycznego czy sali kinowej. Dzieją się tu zatem spektakle, koncerty, spotkania, warsztaty, targi, festiwale czy różnego rodzaju wystawy.

Przy tej okazji nie sposób nie wspomnieć o sercu całej instytucji- sali operowej. To piękna, profesjonalna sala dla ponad 1000 osób. Przystosowana jest do realizacji wydarzeń o zróżnicowanym charakterze, od nowoczesnych konferencji i sympozjów, poprzez scenę muzyczną prezentującą gwiazdy i projekty z całego świata, po widowiska operowe i teatralne w międzynarodowej obsadzie.

4 września mieliśmy tutaj przyjemność uczestniczyć w spektaklu „NIC” w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego. Spektakl „NIC” to spektakl poetycki, wciągający i wieloznaczny. Krzysztof Garbaczewski w atrakcyjnej formie proponuje widzom zaglądanie pod podszewkę rzeczywistości, podróż w rejony, które dotknąć i opisać może tylko poezja. Wyjątkowe wydarzenie, trudne, ciężkie, inspirujące, dające bardzo do myślenia… warte zobaczenia, zdecydowanie.

Tak jak wspomniałam, centrum zaprasza bardzo często na różnego rodzaju wystawy i wernisaże. Wraz z dziećmi postanowiliśmy zobaczyć w sierpniu wernisaż Polska Ilustracja dla Dzieci. Znani polscy ilustratorzy przygotowali dla nas wyjątkowe prace przedstawiające najpiękniejsze bajki naszego dzieciństwa. „Polska ilustracja dla dzieci” to wystawa prezentująca wybór najciekawszych i najwartościowszych prac z bogatej kolekcji ilustracji Galerii Zamojskiej, zaliczanej do największych w Polsce, liczącej 3400 oryginalnych egzemplarzy. Wystawa zrobiła na nas ogromne wrażenie a dzieci były pracami bardzo zainteresowane.

CSK jest również otwarte na różnego rodzaju sesje fotograficzne lub filmowe. Do takiej realizacji najlepiej wcześniej zarezerwować sobie termin.

Warsztaty dla dzieci i młodzieży. Centrum zaprasza dzieci i rodziców na różnego rodzaju warsztaty, podczas których poznają historię tego miejsca, zobaczą jak funkcjonuje, zdradzone im zostaną różnego rodzaju ciekawostki tego miejsca, poznają charakter odbywających się tu wydarzeń. Odbywają się tu warsztaty architektoniczno-plastyczne, warsztaty CO TO JEST KULTURA I GDZIE W TYM ZABAWA?, warsztaty „LET’S PLAY!”, „KIRIGAMI I POP-UP ART” oraz „Słodki jak miód”.

A jeśli jesteśmy już przy miodzie i pszczołach to zwrócę Waszą uwagę na świetne warsztaty pszczelarskie, w których mieliśmy wielką przyjemność uczestniczyć całą rodziną. Miejska Pasieka Artystyczna CSK to wspaniała inicjatywa, której serce znajdziemy na tarasach centrum. Spotkanie z pszczołami może niejednokrotnie zaskoczyć- to tutaj właśnie mieści się największa pasieka miejska w Polsce. Jej pyszny, wyjątkowy i ekologiczny miód możecie nabyć w sklepiku na dole. Jest obłędny! W sezonie można odwiedzać pasiekę, uczestniczyć w miodobraniu i popróbować miodu prosto z woskowego plastra.

Centrum Nowego Cyrku. We współpracy z Fundacją Sztukmistrze w CSK powołane zostało Centrum Nowego Cyrku. Połączenie obu podmiotów doprowadziło do powstania innowacyjnego przedsięwzięcia, w ramach którego CSK prowadzi działania edukacyjne, programowe, upowszechniające sztukę nowego cyrku, warsztaty w Sali Baletowej, kursy mistrzowskie czy nowocyrkowe.

TEATR IM. HANSA CHRISTIANA ANDERSENA. Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie to jedyny teatr w Lublinie, którego oferta repertuarowa i edukacyjna jest skierowana do dzieci i młodzieży choć o dorosłych również nie zapomina. Scena teatru znajduje się w Centrum Spotkania Kultur przy Palcu Teatralnym 1.
W repertuarze Teatru znajdują się teksty zarówno o współczesnej problematyce, które sąsiadują z realizacjami klasycznych polskich legend, baśni i bajek. Program kierowany jest do najmłodszych (0-4 lat), ich rodziców i opiekunów, do dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jak i do osób dorosłych. Współczesny Teatr Andersena konsekwentnie wprowadza nową dramaturgię i nie boi się różnorodności tematycznej ani mieszania konwencji. Zaprasza do swoich produkcji twórców z całej Polski, współpracuje z wieloma instytucjami i artystami oraz jest miejscem realizacji autorskich projektów aktorów teatru

BROWAR ZAKŁADOWY WIELOKRAN- od roku 2018 mamy tu również „Browar Zakładowy”. Wielokran to kolejne designerskie miejsce, tym razem dla miłośników piw rzemieślniczych. Browar z podlubelskiej Poniatowej zaskarbił sobie serca lublinian, a także gwiazd odwiedzających CSK, które można spotkać przy piwnym kontuarze. „Browar Zakładowy” proponuje 10 piw świeżo wylewanych z kranu, szereg propozycji piw butelkowych własnej produkcji oraz z zaprzyjaźnionych browarów z całego świata.

Centrum Spotkania Kultur zaprasza również do restauracji „Za Kulisami” oraz do bistro „Panie Przodem”.

Restauracja o nazwie „Za Kulisami” znajduje się na parterze budynku Centrum Spotkania Kultur od strony ulicy Marii Curie-Skłodowskiej. Restauracja jest miejscem dostępnym i klimatycznym z dobrym serwisem oraz kuchnią wielu kultur. Sąsiedztwo z CSK wpłynęło na atmosferę miejsca. Dlatego nad projektem wnętrza czuwał dr hab. inż. arch. Bolesław Stelmach a kontakt ze sztuką zapewnia Szef Kuchni, Tomasz Taras oraz cykliczna obecność muzycznej oprawy na żywo.

Bistro o nazwie „Panie Przodem” znajduje się na parterze budynku Centrum Spotkania Kultur przy Placu Teatralnym 1 oraz na patio od strony ul. Radziszewskiego. „Panie Przodem” to magiczna przestrzeń, w której dobra kuchnia łączy się z przyjemnością przebywania w doborowym towarzystwie, wśród kulturalnych wydarzeń. Od dziewiątej serwują tam śniadania, w południe zapraszają na dania z karty.  Słyną z dobrej kawy, herbaty Kusmi, napojów na bazie naturalnych składników oraz dużego wyboru alkoholi.

Bez dwóch zdań Centrum Spotkania Kultur to wyjątkowe miejsce na mapie Lublina. Bez wątpienia warto tam bywać- nie raz, nie dwa. Tam po prostu tyle dzieje się fantastycznych wydarzeń, że warto tam zaglądać i sprawdzać co ciekawego wydarza się w danym dniu. Koncerty, spektakle, pokazy, wystawy, wernisaże, warsztaty, konferencje, kino, różnego rodzaju spotkania z bardzo interesującymi postaciami.

Zostawiam Wam namiar stronę, na której znajdziecie aktualności CSK. Pełne kalendarium z najbliższymi wydarzeniami, ich godzinami i kategorią. Tak chyba najszybciej można zobaczyć co dzieje się w interesującym nas terminie.

kalendarium CSK

 Z wielką przyjemnością dopisujemy to miejsce do naszego projektu Lubelszczyzna- miejsca przyjazne dzieciom i rodzicom. Mam nadzieję, że co jakiś będziemy ten wpis uaktualniać nowymi relacjami z wydarzeń, z których skorzystamy w ramach odwiedzin Centrum Spotkania Kultur a Was jeszcze raz serdecznie zachęcam i zapraszam do odwiedzin tego miejsca.

centrum spotkania kultur csk fajne miejsca lublin projekt lubelszczyzna w lublinie

Zobacz również

O nas

Witaj na najpopularniejszym blogu rodzinnym na Lubelszczyźnie.
Nasz blog to lifestylowy blog rodziny wielodzietnej, która pewnego dnia postanowiła spełnić swoje marzenia a to miejsce ma być początkiem tej niesamowitej historii...
Witaj na blogu Ewy, Łukasza, Kingi, Weroniki i Dominiki - rodziny, która dzięki temu miejscu odkryła wspólne pasje i zainteresowania.