22/07/2019

Łukasz

Montaż deski elewacyjnej- zobacz jak krok po kroku powstawała nasza elewacja. Efekt (praaawie) końcowy.

Montaż deski elewacyjnej- zobacz jak krok po kroku powstawała nasza elewacja. Efekt (praaawie) końcowy.

Dziś drugi wpis w temacie naszej deski elewacyjnej. Dla tych, którzy jeszcze nie widzieli posta z wyborem deski na naszą elewację, od razu odeślę tutaj- nasz pomysł na elewację Macie tam wszelkie informacje na temat firmy oraz naszego konkretnego zakupu. Dziś natomiast zajmiemy się montażem takiej deski czyli pokażemy wam etapy powstawania naszej elewacji, wskażemy wam o czym warto pamiętać oraz pokażemy naszą elewację PO.

Wiemy, że bardzo licznie czekaliście na ten wpis bo sama deska zrobiła na was już ogromne wrażenie. Muszę też wam powiedzieć, że rzeczywiście przekuwa ona uwagę każdego, kto przechodzi obok. Wielokrotnie mieliśmy już też sytuację kiedy obcy ludzie zatrzymywali się specjalnie obok naszego domu pytając o projekt domu i zastosowaną deskę.
Dla przypomnienia – nasza deska to deska elewacyjna z włókno cementu marki CEDRAL. Nie mogę nie wspomnieć, że taka deska ma odporność klasy A, nie pęka i nie zmienia kształtu, jest odporna na gnicie oraz ataki owadów i szkodników a także jest przystosowana do najtrudniejszych warunków pogodowych. To, że deska CEDRAL tak bardzo przypomina naturalne drewno sprawia, że jest jeszcze bardziej wyjątkowa i atrakcyjna dla okna. Jej kolejnym plusem jest to, że jest mega trwała i bardzo łatwa w czyszczeniu. To właśnie ona nadała cały charakter naszemu domowi i to właśnie ona jest główną ozdobą całego naszego projektu.

W szybkim skrócie video:

Zobaczcie teraz jak krok po kroku powstawała nasza elewacja i jak wyglądał montaż takiej deski.
Zacznijmy od tego, że istnieją dwa sposoby montażu deski CEDRAL- montaż LAP oraz CLICK. My wybraliśmy ten drugi- zwyczajnie bardziej podpasował nam wizualnie. Deski Cedral CLIK są montowane na równi z powierzchnią czołową- tworzy to bardzo efektowną i nowoczesną fasadę. System LAP to system z montażem na zakładkę lub do czoła, czyli system z pozostawieniem kilkumilimetrowego odstępu między deskami.
Na wstępie muszę wam powiedzieć, że jeżeli planujecie samodzielnie podjąć się montażu deski to jest to bardzo realne zadanie. Oprócz tego, że możecie liczyć na pełne wsparcie doradców marki Cedral to na ich stronie macie również bardzo szczegółową instrukcję, która poprowadzi was krok po kroku przez cały proces. Odeślę chętnych od razu do wspomnianej instrukcji- ZOBACZ TUTAJ

U nas ze względu na to, że zadecydowaliśmy się również na wykonanie z deski CEDRAL podbitki postanowiliśmy, że wesprze nas zaprzyjaźniona ekipa, z którą wspólnie ogarniemy ten projekt.

POTRZEBNE MATERIAŁY I NARZĘDZIA

Przede wszystkim musicie pamiętać, żeby najpierw zliczyć konkretne ilości poszczególnych materiałów. Najlepiej jeśli zrobicie sobie zalecany przez firmę diagram każdej ściany, na której chcesz zamontować deskę. Nie musimy rysować jej w skali wystarczy żeby podać wszelkie wymiary ścian z uwzględnieniem wszystkich okien i drzwi.

Po wysłaniu takiego diagramu do marki, dystrybutor marki CEDRAL pomoże ci obliczyć ilość desek, długość potrzebnych profili oraz ilość pozostałych akcesoriów. Ilość tych wszystkich materiałów jest oczywiście uzależniona od tego na jakiej powierzchni chcecie zamontować deskę. W instrukcji montażu deski macie również fajnie zobrazowane jakie narzędzia będą potrzebne wam do wykonania elewacji.

PRZYGOTOWANIE ŚCIAN

Gdy z elewacji usunięte zostaną wszystkie przeszkody, możesz zająć się przygotowaniem ścian. Upewnij się, że ściany i wkręty, których będziesz używać są odpowiednie przymocowania podkonstrukcji i elewacji Cedral Click. Jest to konieczne, by poprawnie wykonać kolejne kroki. Następnie rysujecie podkonstrukcję. Układ podkonstrukcji narysuj najlepiej bezpośrednio na ścianie.

Następnym krokiem sugerowanym przez markę jest MONTAŻ ŁAT POZIOMYCH

U nas wyglądało to trochę inaczej ponieważ w naszym montażu pominęliśmy ten etap zupełnie.. Na tym etapie budowy mogliśmy sobie po prostu na taki zabieg pozwolić. Aby efekt wizualny był zadowalający zaczęliśmy od montażu łat pionowych ponieważ postanowiliśmy zlicować deskę elewacyjną z ociepleniem. W miejsce gdzie miała znajdować się deska daliśmy 12 cm styropianu a w miejsca gdzie deski nie planowaliśmy poszło 15 cm. Po lekkim zatopieniu pionowych łat uzyskaliśmy idealną płaszczyznę między deską elewacyjną a pozostałą ścianą elewacji zachowując przy tym niezbędną wentylację.

MONTAŻ ŁAT PIONOWYCH

To do nich właśnie mocujemy naszą deskę elewacyjną. Aby to zrobić, należy podzielić ścianę na równe, pionowe części o szerokości nieprzekraczającej 60 cm – na tak przymocowane miejsca przymocujesz łaty. W przypadku obszarów narażonych na silne podmuchy wiatru, zaleca się zmniejszenie odstępów pomiędzy pionowymi łatami.

MONTAŻ PROFILI

W systemie montażowym CEDRAL dostępny jest szeroki zakres profili. Ułatwiają one montaż w trudnych miejscach, takich jak rogi, ościeże okienne itp. Profile można przyciąć piłką lub nożycami do metalu i przymocować do drewnianych łat za pomocą wkrętów. Pamiętaj o odpowiedniej kolejności: najpierw zamontuj profil wentylacyjny, a dopiero potem profile narożne i profil startowy. Profile decydują o wyglądzie Twojej elewacji, więc sprawdzaj je regularnie używając poziomicy, by mieć pewność, że są równe. Zgodnie z instrukcją zamontowaliśmy najpierw profil wentylacyjny, który dodatkowo zapobiega dostawaniu się gryzoni pod deskę a następnie przymocowaliśmy profil startowy. Do tak zamontowanej konstrukcji mogliśmy przykręcić pierwszą deskę. U nas profile pionowe były dokręcane dopiero kiedy dochodziliśmy deską do okien.

MONTAŻ DESKI

Najlepiej zacznij montaż w dolnym rogu budynku i zamontuj pierwszą deskę, przymocowując ją do każdej łaty klipsem Click i wkrętem. Obok pierwszej deski Cedral umieść kolejne deski do momentu, aż skończysz pierwszy rząd. Fragment deski, który został odcięty przy montażu pierwszego rzędu może zostać wykorzystany jako element startowy drugiego rzędu pod warunkiem, że złącza desek stykają się na pionowej łacie. Układaj następne rzędy w górę, mocując deski naprzemiennie z przesunięciem, aż dojdziesz do drzwi lub okien. Umieść pierwszą deskę na profilu startowym, zachowując odstęp 2 mm. Dopasuj dół deski do profilu. Wsuń klips Cedral Click przy desce. Na każdą łatę potrzebny jest jeden klips. Następnie należy upewnić się, że każda deska jest dopasowana do środka łaty pionowej. Po tym zamontuj następną deskę. Umieść sąsiadujące ze sobą deski w taki sposób, żeby ich końce się stykały (bez odstępu).
Warto ograniczyć ilość resztek do minimum, przycinając pozostałe kawałki desek na długość, która pozwala nam na zamontowanie ich na łacie. Następnie należy przymocować deski na łatach klipsami i wkrętami:
– Umieść klips na górnej krawędzi deski, tzw. piórze, a następnie dokręć.
– Przykręć klips, używając pasującego wkrętu (wkręty dostarczone są w komplecie z klipsami), aby
upewnić się, że klips jest równy i mocno dociśnięty do deski
– Przytnij element tak, żeby pasował. Upewnij się, że tworzy równy kształt.
– Nadszedł czas na zrobienie otworów na oświetlenie lub inne urządzenia, które będą instalowane
później.
Układaj elementy do samej góry, montując elewację rzędami jeden nad drugim, przykręcając klips do każdej łaty. Upewnij się, że wszystkie pionowe złącza stykają się na łatach. Kontynuuj montaż aż dojdziesz do okna.

WYKOŃCZENIE OKIEN

W pewnym momencie naszego montażu natrafimy na okno, które trzeba odpowiednio wykończyć. U nas montaż deski był robiony już po zamocowaniu parapetów natomiast dużo łatwiej będzie to na pewno zrobić przed ich montażem. Wtedy w łatwy sposób możemy odrysować sobie zarys parapetu na desce i odpowiednio wyciąć tą przestrzeń. Do wykończenia naszych okien wykorzystaliśmy profile łączące L. Ten profil pozwala zamaskować
nam wszelkie cięcia przez co idealnie sprawdził się jako profil wykończeniowy.

Gdy dojdziesz do górnej deski, zaznacz zarys górnej części okna na tylnej stronie deski i wytnij go wyrzynarką lub szlifierką. Upewnij się, że deska u góry okna jest w takiej samej pozycji, jak pozostałe deski w rzędzie, a następnie zabezpiecz ją klipsem. Po obróbce okien lecimy dalej w górę, do momentu aż wykończymy daną przestrzeń, na której zaplanowaliśmy deskę elewacyjną.

PODBITKA- deska elewacyjna nie tylko na elewację!

Tak jak wspominałem wam na początku z naszej deski, dokładnie też takiego samego odcienia szarości postanowiliśmy wykonać podbitkę. Mimo, że deska z nazwy nadaje się na elewację postanowiliśmy wdrożyć nasz oryginalny pomysł w życie. To była świetna decyzja! Podbitka idealnie nawiązuje do elewacji domu, wygląda oryginalnie i choć rzeczywiście było trochę więcej pracy niż przy zwykłej PCV-ce efekt końcowy po prostu zachwyca! Do wykończenia podbitki również wykorzystaliśmy listwy łączące L a sam montaż został wykonany tymi samymi klipsami, jakie zastosowane były na dole. Nie zapominajcie również o wykonaniu wentylacji w podbitce. Jeżeli podczas montażu zdarzą wam się małe zarysowania nie ma z tym problemu- firma CEDRAL posiada w swojej ofercie farbę w identycznym odcieniu co wasza deska. W razie problemu zamaskujemy wszelkie niedoskonałości powstałe podczas naszego montażu. Zobaczcie jak to wyglądało u nas, krok po kroku…

Deska elewacyjna- CEDRAL

Oto ona! Nasza elewacja praaaawie gotowa 🙂 Bo jeszcze pierścień trzeba skończyć, bo jeszcze oświetlenie i rynny zamontować..

Nie ma co mówić- wyszło pięknie ! Dom prezentuje się fantastycznie i pięknie wyróżnia na tle innych. Deska robi niesamowitą robotę! Jej jakość, kolor i niesamowita faktura zachwycą każdego! Na koniec szczerze polecam wam zastosowanie tej deski również na podbitce waszego domu. Takie połączenie prezentuje się świetnie. Sam montaż nie okazał się wcale trudny. Owszem dla kogoś, kto zupełnie nie ma o tym pojęcia, nie ma czasu, styczności z takimi pracami będzie to spore wyzwanie natomiast dla tych, którzy takie prace lubią i chcą spróbować swoich sił myślę, że będzie to super przygoda a i mega satysfakcja!

Deska elewacyjna- zajrzyj na stronkę marki CEDRAL

cedral deska elewacyjna dom w zdrojówkach elewacja nasz dom rodzice w sieci budują dom

Zobacz również

O nas

Witaj na najpopularniejszym blogu rodzinnym na Lubelszczyźnie.
Nasz blog to lifestylowy blog rodziny wielodzietnej, która pewnego dnia postanowiła spełnić swoje marzenia a to miejsce ma być początkiem tej niesamowitej historii...
Witaj na blogu Ewy, Łukasza, Kingi, Weroniki i Dominiki - rodziny, która dzięki temu miejscu odkryła wspólne pasje i zainteresowania.