26/04/2017

Łukasz

JAK UZYSKAĆ POZWOLENIE NA BUDOWĘ- CZYLI CZAS NA FORMALNOŚCI

JAK UZYSKAĆ POZWOLENIE NA BUDOWĘ- CZYLI CZAS NA FORMALNOŚCI

Jeżeli zdecydowaliście już gdzie chcecie mieszkać MIASTO CZY WIEŚ, jeżeli masz już wybraną działkę ZAKUP DZIAŁKI BUDOWLANEJ, jeżeli kupiłeś już projekt WYBÓR PROJEKTU DOMU ZOBACZ NASZ PROJEKT, to nadszedł czas na formalności, które musimy załatwić przed pozwoleniem na budowę.

1.Uprawniony geodeta musi wykonać aktualną mapę sytuacyjno-wysokościową (do celów projektowych), która jest niezbędna do wykonania projektu budowlanego w Polsce. Mapa do celów projektowych powinna być wykonana w skali 1 : 500

Dodatkowo, zaleca się wykonanie badań geotechnicznych, sprawdzających nośność gruntu oraz poziom wód gruntowych, ale to nie jest konieczne.

2. Uzyskanie warunków technicznych dostawy mediów:

Niektóre źródła podają żeby najpierw udać się z projektem do architekta, a dopiero później po uzyskanie warunków. My zrobiliśmy odwrotnie, gdyż i tak bez warunków technicznych dostawy mediów projektant nie skończy całe swojej pracy. Architekt adaptujący projekt musi przygotować dokumentacje do ZUDP (Zakładu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej-który ustala odległości między projektowanymi obiektami: budynkami, sieciami, zjazdami, jak również w stosunku do granic działek i innych obiektów.)

Architekt w naszym przypadku potrzebuje 3 tygodni na przygotowanie kompletnej dokumentacji, a czas oczekiwania na warunki to w teorii 2 tygodnie w przypadku gazowni i wodociągów, a 3 tygodnie w przypadku elektrowni. Rzeczywistość wszystko zweryfikowała- wodociągi po tygodniu przysłały pismo, elektrownia po 2 tygodniach, a gazownia po 3 tygodniach. Dzięki temu, że wcześniej załatwiłem warunki techniczne dostawy mediów, wystarczyła jedna wizyta u architekta. Jeżeli najpierw udałbym się do architekta, to faktycznie może zaoszczędził bym tydzień czasu ale wizyta u niego byłaby wielokrotna. I tu ważna kwestia- to jest ostatni dzwonek na zmiany, bo architekt może dokonać zmian i dopiero nanieść dom na mapę. Jeżeli są to zmiany wewnątrz budynku to jeszcze można będzie kombinować natomiast jeżeli są to zmiany dotyczące obrysu budynku to każdą zmianę będzie trzeba od nowa nanosić na mapę.

Do architekta udajemy się z:

Architekt po tygodniu wysłał nam naniesiony dom na działkę (w naszym przypadku musieliśmy uzyskać decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej- dla gruntów kl. I do III).

Po uzyskaniu kompletnej dokumentacji od architekta, decyzji o wyłączeniu gruntów możemy składać wniosek o pozwolenie na budowę.

3) Następnie udajemy się do Starostwa Powiatowego w którym będziemy składali wniosek o pozwolenie na budowę. Wniosek należy złożyć na urzędowym druku dostępnym na miejscu lub na stronie internetowej starostwa. 

Do wniosku o pozwolenie na budowę należy dołączyć:

Na uzyskanie wniosku czekamy ustawowo do 65 dni choć z tego co się orientuję cała procedura trwa u nas ok 30 dni. Po 14 dniach od uzyskania pozwolenia na budowę decyzja się uprawomocnia. Po tym okresie możemy rozpoczynać budowę swojego domu. Powodzenia!

budowa domu formalności związane z budową domu pozwolenie na budowę domu rodzice w sieci budują dom

Zobacz również

O nas

Witaj na najpopularniejszym blogu rodzinnym na Lubelszczyźnie.
Nasz blog to lifestylowy blog rodziny wielodzietnej, która pewnego dnia postanowiła spełnić swoje marzenia a to miejsce ma być początkiem tej niesamowitej historii...
Witaj na blogu Ewy, Łukasza, Kingi, Weroniki i Dominiki - rodziny, która dzięki temu miejscu odkryła wspólne pasje i zainteresowania.