02/01/2018

Ewa

Zegar do nauki godzin- idealna propozycja do nauki czasu dla przedszkolaka

Zegar do nauki godzin- idealna propozycja do nauki czasu dla przedszkolaka

W dzisiejszym wpisie polecę wam coś, co idealnie sprawdzi się wtedy kiedy dziecko jest gotowe na to aby nauczyć się pojęcia czasu. U nas gotowość ta objawiała się zwyczajnie milionem pytań dotyczących samego zegara. Kinga ewidentnie była zainteresowana tematem- pytała o godziny, układ wskazówek, pory dnia, które dotyczą poszczególnych godzin. Z racji tego, że zupełnie nie mieliśmy pomysłu na prezent dla niej pod choinkę zdecydowaliśmy, że to idealny pretekst do kupienia produktu, który uczy poprzez zabawę a jednocześnie dotyczy tematu, który właśnie ją mocno zainteresował.


Nauka czasu to zarówno wyzwanie dla dziecka jak i rodzica. Oprócz tego, że dziecko wypytuje co chwila „która godzina” i samej chęci pojęcia tej umiejętności musimy pamiętać, że podstawową sprawą będzie tu kwestia tego, czy dziecko zna już cyfry i umie liczyć. Bez tego nie ruszymy.


Kinga od dawna ma opanowane te czynności dlatego o tyle łatwiej było nam zacząć całą zabawę. Pamiętajmy też, że nauka czasu dla takiego dziecka sama w sobie wymaga czasu. Dziecko nie pojmie zegara w godzinę czy jeden dzień. Dajmy sobie na to czas. Fajnie, kiedy dziecko może wziąć zegar do ręki czy może pokręcić wskazówkami.

Sami zaczynaliśmy tu od ustalenia za co odpowiedzialna jest mała a za co duża wskazówka zegara. Następnie zaczęliśmy od pokazywania godzin, o które Kinga pytała najczęściej czyli godzina wyjścia i powrotu z przedszkola, godzina kiedy wraca tata do domu, czas kiedy jemy poszczególne posiłki czy godzina, o której idą spać. Łączyłyśmy więc dane godziny do poszczególnych czynności jakie wykonujemy podczas całego dnia przez co zabawy podczas tej nauki było jeszcze więcej. Dzięki temu łatwiej nam było również dopasować poszczególne godziny do konkretnej pory dnia.

Dziś więc zaproponuję wam jedną z opcji do nauki przez dziecka godzin a jest to Zegar Puzzle od Goki, który możecie kupić np. TUTAJ

Cała zabawka jest po prostu drewnianą tablicą, na której możemy zobaczyć zegar z godzinami oraz pory dnia- dzień, oznaczony słoneczkiem i noc, którą symbolizuje księżyc. Dodatkowo obok słoneczka i księżyca mamy miejsce, w które dziecko wkłada poszczególne cyferki, z których układa godzinę. Tu oczywiście musimy dodatkowo pamiętać o dopasowaniu tych godzin do pory dnia.

Całość jest bardzo prosta i przejrzysta. Tablica wykonana jest dla mnie rewelacyjnie więc taki zegar posłuży nam zdecydowanie na długo. To lubię w drewnianych zabawkach. Sam zegar kosztuje ok. 45-50zł i uważam, że jest wart tej ceny. My zabawę z zegarem dopiero zaczynamy ale widzę ogromne zainteresowanie taką formą nauki czasu dlatego też mocno chciałam polecić wam ten produkt.

dla dziecka montessori nauka godzin tanie a fajne zabawki zakupy

Zobacz również

O nas

Witaj na najpopularniejszym blogu rodzinnym na Lubelszczyźnie.
Nasz blog to lifestylowy blog rodziny wielodzietnej, która pewnego dnia postanowiła spełnić swoje marzenia a to miejsce ma być początkiem tej niesamowitej historii...
Witaj na blogu Ewy, Łukasza, Kingi, Weroniki i Dominiki - rodziny, która dzięki temu miejscu odkryła wspólne pasje i zainteresowania.