ŚCIANKA KOLANKOWA + WIENIEC - BLOG RODZICEWSIECI.PL ŚCIANKA KOLANKOWA + WIENIEC - BLOG RODZICEWSIECI.PL

21/09/2017

Łukasz

ŚCIANKA KOLANKOWA + WIENIEC

ŚCIANKA KOLANKOWA + WIENIEC

Minęły 2 tygodnie od zalania stropu. Aby nie popękał przez cały ten czas codziennie jeździłem na działkę żeby go podlewać. Mimo, że strop zalewałem czasem nawet 3 razy dziennie małych pęknięć nie udało się nam uniknąć. Strop natomiast już dobrze złapał, więc możemy ruszać z pracami dalej.

Cegiełka po cegiełce zaczęliśmy ze ścianą kolankową.

CZYM JEST ŚCIANKA KOLANKOWA?

  • Ścianka kolankowa jest ścianą nośną, która znajduje się powyżej najwyższego stropu budynku. Jej zadaniem jest przeniesienie obciążeń z dachu (ciężar własny dachu, wiatr, śnieg) na znajdujący się pod nią element konstrukcyjny – najczęściej wieniec. Występuje ona wszędzie tam, gdzie konstrukcja dachu ma swoje oparcie – np. w przypadku dachu dwuspadowego- czyli właśnie takiego jak u nas. Ścianki kolankowe wykonuje się zwykle z tych samych materiałów co pozostałe ściany konstrukcyjne budynku.

Najpierw zaczęliśmy od wschodniej strony (front domu), następnie z zachodu (tył domu). Ściany boczne były murowane do okien na piętrze co widać na zdjęciu. Jak widać na zdjęciach między ścianami wystają stalowe pręty, które zostaną zalane betonem razem z wieńcem i wzmocnią konstrukcję.

Wysokość ścianki kolankowej.

W domach z poddaszem nieużytkowym stosuje się ścianki kolankowe o wysokości 70 cm. W domach z poddaszem użytkowym ( takim jak nasz) stosuje się ścianki o wysokości od 80 do 110 cm.

W naszym przypadku występuje różnica na wysokościach ściany kolankowej- nad garażem ścianka kolankowa wynosi 135 cm a nad pozostałym stropem 102 cm. Z tego też względu nad garażem murowaliśmy na 5 bloczków (120 cm), a nad pozostałą częścią na 3,5 bloczka (84 cm). Następnie całość została zaszalowana i mocno poskręcana aby beton po zalaniu nie wyciekał.

Potem czas na betoniarkę z gruchą. Po rozstawieniu się na miejscu zaczęliśmy zalewać wieniec wraz ze słupami z pionowym zbrojeniem.

CZYM JEST WIENIEC?

  • Wieniec to rodzaj pierścienia wzmacniającego strop, znajdujący się w jego poziomie wzdłuż wszystkich ścian konstrukcyjnych i obwodu budynku. Wieniec stropowy wykonuje się na budowie ze zbrojonego betonu. Wieniec stropowy usztywnia i stabilizuje konstrukcję domu. Jest jednym z elementów, które zapobiegają nierównomiernemu osiadaniu fundamentów, a w efekcie pękaniu tynku czy nawet ścian.

Zaraz po zalaniu, górna część wieńca została wygładzona do równego poziomu i w świeży beton zostały włożone kotwy do przykręcania murłaty, które po związaniu betony będą stanowiły bardzo dobre mocowanie dla murłaty. Potem tradycyjnie, jak to z betonem bywa, codziennie jeździłem aby podlewać ławę żeby nie popękała.

Aby mieć pewność, że ława dobrze złapała i możemy ruszać dalej odczekaliśmy cały tydzień. Szalunki zostały zdjęte i w całości ujrzeliśmy wieniec. Teraz swobodnie możemy zaczynać pracę nad dachem.

I kilka fotek z telefonu…

Zobacz również

O nas

Witaj na najpopularniejszym blogu rodzinnym na Lubelszczyźnie.
Nasz blog to lifestylowy blog rodziny wielodzietnej, która pewnego dnia postanowiła spełnić swoje marzenia a to miejsce ma być początkiem tej niesamowitej historii...
Witaj na blogu Ewy, Łukasza, Kingi, Weroniki i Dominiki - rodziny, która dzięki temu miejscu odkryła wspólne pasje i zainteresowania.