17/12/2021

Łukasz

Podziemny świat- miejsce, do którego chce się wracać! Rodzinna podróż do Wieliczki.

Podziemny świat- miejsce, do którego chce się wracać! Rodzinna podróż do Wieliczki.

Ależ było cudnie ! To nasza druga, rodzinna podróż do Wieliczki a muszę Wam przyznać- zupełnie inna, ale tak samo wyjątkowa. Podziemny świat Wieliczki to miejsce, do którego chce się po prostu wracać!

Ostatni raz byliśmy tutaj niecałe 3 lata temu. Świętowaliśmy wtedy 2 urodziny Dominiki 125 metrów pod ziemią! Nasza relacja cieszyła się wtedy ogromnym zainteresowaniem dlatego wcale nie dziwi mnie fakt, że tegoroczne znowu wzbudzały mnóstwo fantastycznych emocji.

Jeśli macie ochotę zobaczyć relację z poprzedniej wizyty, serdecznie zapraszam Was-TUTAJ

Tak jak napisałam i tym razem było baaardzo ciekawie. Było też inaczej bo mogliśmy skorzystać z innej atrakcji tego miejsca, jakim jest Uzdrowisko ale też wyjątkowo bo mieliśmy prywatną wycieczkę z przewodnikiem a taka opcja jest genialnym pomysłem jeśli chce się z takiej wizyty wycisnąć 100%.

Powiem Wam też szczerze, że pomimo tego, że nasze wizyty dzieliły niecałe 3 lata były one zupełnie różne od siebie. W końcu dziewczynki za pierwszym razem były tak małe, że tylko Kinia pamiętała pewne sytuacje i miejsca  z tamtego wyjazdu. Dzieciaki więc chłonęły to wszystko i cieszyły się naszą wyprawą jakby tu były po raz pierwszy! Mało tego, tak jak wspomniałam po raz pierwszy mogliśmy skorzystać  z Uzdrowiska, o którym niżej trochę więcej Wam opowiem.

Zacznijmy może zatem od początku bo zdaję sobie sprawę, że bardzo dużo osób odwiedziło już to miejsce, większość zapewne w czasach szkolnych ale robiąc na Instagramie ankietę, zobaczyłam, że spora część z naszych obserwatorów nigdy jeszcze nie zatrzymała się w tym zakątku Polski.

Chciałabym więc tym wpisem serdecznie polecić wszystkim powrót do tego miejsca a wszystkich tych, którzy jeszcze tutaj nie byli, zwyczajne przekonać do poświęcenia temu miejscu choćby dwa dni. Niewątpliwie jest to jedno z piękniejszych miejsc naszego kraju. Mówię to z pełną odpowiedzialnością.

Kopalnia Soli Wieliczka

WIELICZKA ZABYTKOWA KOPALNIA SOLI

Wiecie, że miejsce to co roku odwiedza ponad 1,5 miliona turystów z całego świata? Przechodząc podziemną trasę turystyczną lub podziemną trasę górniczą (ta aktualnie jest zamknięta z powodu sytuacji pandemicznej) ludzie podziwiają niezwykłe dzieło człowieka. Miejsce pełne historii, duchowej potęgi, ludzkiej odwagi, pokory i pracowitości.

Dzisiaj trudno sobie nawet wyobrazić sytuację minionych stuleci kiedy to sól była cenna jak złoto czy srebro. Prawda? Kiedyś jednak o tą przyprawę toczono wojny, handel nią był otoczony szeregiem bardzo restrykcyjnych przepisów a kopalnie należały wyłącznie do książąt i króli.

Nic więc dziwnego, że kopalnia „Wieliczka” również była wyjątkową perłą w koronie polskich władców. Czerpano z niej olbrzymie dochody i już wtedy była wielkim przedsiębiorstwem. Wcale zatem nie dziwię się, że to miejsce chcą zobaczyć, poznać i poczuć ludzie ze wszystkich zakątków świata. Dziś te podziemia to przede wszystkim zabytek, uzdrowisko oraz miejsce pełne ducha historii.

Na przestrzeni wieków w kopalni Wieliczka powstało kilkadziesiąt miejsc kultu- solnych i drewnianych kaplic, ołtarzy i wnęk. W dawnych czasach to górnicy oprowadzali gości po tych korytarzach. Obecnie mamy tutaj fantastyczne grono przewodników, którzy nawiązując strojem do galowego munduru górniczego oprowadzają nas po najpiękniejszych zakątkach tego miejsca, przekazując nam ogrom wiedzy i historycznych, ale nie tylko ciekawostek. Wiecie, że akurat trafiliśmy na tą samą panią przewodnik co 3 lata temu? Dziewczynki były zachwycone jej opowiadaniem i nie odstępowały jej na krok. Z tego miejsca polecam Wam właśnie skorzystać z tej opcji, być blisko, słuchać bo tylko wtedy możemy wynieść ogrom wiedzy na temat tego miejsca.

Wspominaliśmy Wam w naszych relacjach, że w kopalni Wieliczce możecie zorganizować przyjęcie a nawet ślub. Wiecie, że nie jest to pomysł naszych czasów? Pierwszy bal w Wieliczce odbył się w 1809 roku w komorze Łętów. Myślę, że takie wydarzenia muszą wywierać ogromne wrażenie na ich uczestnikach. Sama jestem ciekawa jaki efekt daje tutaj niosąca się i odbijająca się o podziemia muzyka. To musi być coś wyjątkowego!

Kopalnia Soli Wieliczka istnieje od ponad 700 lat. W 1978 roku Kopalnia Soli Wieliczka została wyróżniona przez UNESCO umieszczeniem jej na pierwszej liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego. W 1994 roku, kopalnię uznano za pomnik historii.

Wiecie, że Wieliccy górnicy natrafili tutaj na Groty Kryształowe pod koniec XIX wieku? Komory wypełnione kryształami halitu objęte są ochroną i uznane za ścisły rezerwat przyrody nieożywionej. Do tej pory, nigdzie na świecie w miceńskich złożach soli nie znaleziono nic podobnego.

Wymieniając i opisując wszystkie te niesamowite szczegóły, nie sposób nie wspomnieć o tajemniczych i magicznych jeziorach ukrytych w głębi ziemi. Zobaczenie tego na własne oczy jest cudownym przeżyciem. Podziemne jeziora wypełnione są w pełni nasyconą solanką czyli wodą, w której nie rozpuści się już ani odrobina soli więcej. Wiedzieliście?

UZDROWISKO

Kopalnia jest bez dwóch zdań perełką tego miejsca ale nie sposób nie wspomnieć teraz o Uzdrowisku, które polecamy Wam i całym Waszym rodzinom. Nasycone solą kopalniane powietrze jest bardzo zdrowe- łagodzi alergie i niesamowicie wspomaga leczenie układu oddechowego. Uzdrowisko świadczy usługi medyczne o profilu pulmonologicznym, laryngologicznym oraz alergologicznym, zarówno dla dorosłych jak i dzieci.

Miejsce to polecane jest szczególnie w sytuacji przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, nawracających chorób nosa, zatok, gardła czy krtani, wskazane dla tych, którzy mają przewlekłe zapalenie oskrzeli i płuc, schorzenia o podłożu alergicznym czy w przypadku astmy oskrzelowej.

Obecnie są tutaj realizowane również rehabilitacje po przejściu COVID. Program rehabilitacji kierowany jest dla osób, które przeszły chorobę COVID-19 i odczuwają negatywne skutki zdrowotne: zmęczenie, mniejszą tolerancję wysiłku, obniżony nastrój czy brak energii. Taka terapia dedykowana jest przede wszystkim osobom, które nie wymagają całodobowego nadzoru medycznego, nie były hospitalizowane lub od ich hospitalizacji upłynęło ok. 6-8 tygodni. Celem całego programu jest przede wszystkim usprawnienie, przywrócenie tolerancji wysiłku i poprawa jakości życia zależnej właśnie od zdrowia.

Każdy dzień zabiegowy obejmuje 2,5-godzinną wizytę uzdrowiskową pod ziemią w trybie dziennym, pod opieką lekarza, fizjoterapeuty i pielęgniarki. Zjazdy pod ziemię odbywają się szybem Regis. Zalecane jest tutaj dostarczenie aktualnych wyników badań oraz posiadanej dokumentacji medycznej do wglądu dla lekarza kwalifikującego do rehabilitacji. Myślę, że ta propozycja Wieliczki jest warta uwagi obecnie każdego.

rehabilitacja Covid-19

Pierwsze podziemne sanatorium powstało w wielickiej kopalni w połowie XX wieku. Współczesne uzdrowisko mieści się na głębokości 135 metrów. Nie sposób nie pokreślić faktu, że Uzdrowisko Kopalnia Soli w Wieliczce jest unikatowym w skali świata ośrodkiem medycznym, który prowadzi działalność leczniczą w podziemnych wyrobiskach górniczych, na takiej głębokości.

My mieliśmy tutaj zaplanowany cudownie czas. Dorośli mieli seans „Dzień dla Zdrowia” a dzieci w tym czasie wspaniałą aktywność z innymi fizjoterapeutkami. Wróciły z zajęć zachwycone i … zmęczone 🙂 To był dla nas fantastyczny czas.

Głównym narzędziem wykorzystywanym przy rehabilitacji oddechowej są ćwiczenia oddechowe, oparte na nauce prawidłowego oddychania oraz ćwiczenia mięśni oddechowych i przepony. Ćwiczenia są bardzo zróżnicowane i dopasowane do możliwości każdego z nas. Pacjenci powracają tutaj do zdrowia w czterech komorach znajdujących się na III poziomie kopalni. Mamy tutaj do dyspozycji sprzęt fizjoterapeutyczny, nowoczesne inhalatorium, jezioro wypełnione naturalną wielicką solanką, wokół którego wyodrębnione zostały miejsca do prowadzenia ćwiczeń grupowych i indywidualnych oraz odpoczynku. Mamy tutaj również dwie strefy z komorze Stajnia Gór Wschodnich, w której to kuracjusze relaksują się i inhalują przy tężni solankowej oraz strefę, gdzie znajdują się miejsca noclegowe dla 28 osób. Komora ta wyposażona jest również w sprzęt do ćwiczeń.

tutaj znajdziesz więcej informacji na temat Uzdrowiska

A teraz kilka słów o miejscu, w którym się zatrzymaliśmy. Tym razem również był to fantastyczny hotel, znajdujący się tuz obok kopalni- Hotel Grand Sal. Świetne pokoje, przemiła obsługa, naprawdę przepyszne jedzenie w hotelowej restauracji. Czego chcieć więcej! To idealny punkt wypadowy do całej wycieczki.

Nie sposób nie wspomnieć, że tuż obok znajduje się również Tężnia, którą pokazywaliśmy Wam i polecaliśmy przy okazji poprzedniej wizyty. Cała okolica hotelu i samej kopalni zachęca do długich, powolnych, rodzinnych spacerów. Bardzo polecamy Wam to miejsce na nocleg.

Na koniec wspomnimy Wam również o kosmetykach na bazie soli jakie proponuje to miejsce. Kosmetyki produkowane na bazie soli i solanki mają niezwykłą moc – doskonale pielęgnują, regenerują i działają odprężająco na ciało. Dzięki nim skóra staje się miękka, nawilżona i przyjemna w dotyku.

My ze swojej wycieczki przywieźliśmy fantastycznie zapowiadające się produkty z tej serii. Z przyjemnością będziemy je teraz testować. Myślę, że takie kosmetyki będą również zawsze świetnym pomysłem na prezent dla bliskiej nam osoby.

kosmetyki

To była dla nas cudowna przygoda i bardzo potrzebny nam czas… Wieliczka to miejsce, do którego chce się wracać. My już w drodze powrotnej planowaliśmy swój kolejny przyjazd w to miejsce… Lubię polecać Wam takie miejsca. Miejsca, za które ręczę. Które wiem, że zachwycą, miejsca, które będą dla Was przygodą, niezapomnianą chwilą w Waszym życiu. W końcu miejsce, z którego każdy z nas może a nawet powinien być dumny. 

WIELICZKA

 

kopalnia soli podróże w sieci podróże z dziećmi wieliczka

Zobacz również

O nas

Witaj na najpopularniejszym blogu rodzinnym na Lubelszczyźnie.
Nasz blog to lifestylowy blog rodziny wielodzietnej, która pewnego dnia postanowiła spełnić swoje marzenia a to miejsce ma być początkiem tej niesamowitej historii...
Witaj na blogu Ewy, Łukasza, Kingi, Weroniki i Dominiki - rodziny, która dzięki temu miejscu odkryła wspólne pasje i zainteresowania.