28/09/2017

Łukasz

OKNA DACHOWE- OTWIERANIE GÓRNE CZY DOLNE?

OKNA DACHOWE- OTWIERANIE GÓRNE CZY DOLNE?

Wczoraj pisałem wam o tym jakiego wyboru okien i na jaką firmę postawiliśmy jeśli chodzi o okna dachowe (okna dachowe VELUX), dziś zgodnie z obietnicą przyjrzymy się bliżej tematowi rodzaju otwierania okien dachowych. Mamy bowiem do wyboru dwie opcje- otwieranie górne i otwieranie dolne. Kiedy jakie wybrać? 

Funkcjonalność okien dachowych w dużej mierze zależy od sposobu ich otwierania. Możliwość wyboru okien dachowych z klamką na dole lub uchwytem na górze ma wpływ na wygodę użytkowania i efektywne wykorzystanie przestrzeni na poddaszu.

W większości przypadków zalecane jest kupno okna dachowego z górnym otwieraniem. Dolne krawędzie okien powinny znajdować się bowiem na wysokości około 90 cm od podłogi. Takie usytuowanie okien jest możliwe, gdy ścianka kolankowa jest stosunkowo niska. Okna dachowe zamontowane na takiej wysokości najwygodniej obsługiwać właśnie za pomocą systemu górnego otwierania, w którym uchwyt jest dostępny bez potrzeby schylania się i narażania na uderzenie głową w szybę. System ten zapewnia także bezpieczeństwo małym dzieciom, które nie otworzą okna dachowego bez wiedzy rodziców. Pod takim oknem można ustawić biurko, stół czy kanapę, ponieważ sprzęty nie utrudnią nam jego otwierania

Gdy konstrukcja poddasza zmusza nas do zainstalowania okna znacznie wyżej ( np. gdy ścianka kolankowa ma wysokość 130-150 cm, najbardziej funkcjonalnym rozwiązaniem jest wybór okna z dolnym systemem otwierania. Otwiera się ono przy pomocy ocynkowanej klamki, zamocowanej pośrodku dolnej ramy skrzydła. Otwierając takie okno dachowe, nie trzeba stawać na palcach ani nadmiernie wyciągać ręki w górę. W takim przypadku często musimy zrezygnować ze stawiania mebli pod oknem.

Jak już wiecie w naszym domu mamy 4 okna dachowe. Jedno w pokoju Kingi, jedno podwójne w pokoju Dominiki oraz jedno w pralni. Do naszych parametrów wybraliśmy 3 okna z otwieraniem górnym i jedno z dolnym. Dolne otwieranie wybraliśmy zaś do pokoju najstarszej córki ze względu na to, iż mamy u niej wyższą ściankę kolankową (135 cm). W takim przypadku stwierdziliśmy, że lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem będzie właśnie otwieranie dolne.

We wczorajszym wpisie pisaliśmy również, że postawiliśmy na pakiet Standard PLUS- TUTAJ 

Jak widzicie wybór okien dachowych wiąże się z różnego typu innymi opcjami, które trzeba również przemyśleć. My lada moment montujemy w swoim domu nasze okna. Nie możemy doczekać się tego momentu- na naszym blogu będziecie mogli zobaczyć również jak wygląda taki montaż okien dachowych. Śledźcie nasze profile społecznościowe- tam dzieje się jeszcze więcej!

Okna- VELUX

dom na budowie okna okna dachowe rodzicewsiecibudujadom velux

Zobacz również

O nas

Witaj na najpopularniejszym blogu rodzinnym na Lubelszczyźnie.
Nasz blog to lifestylowy blog rodziny wielodzietnej, która pewnego dnia postanowiła spełnić swoje marzenia a to miejsce ma być początkiem tej niesamowitej historii...
Witaj na blogu Ewy, Łukasza, Kingi, Weroniki i Dominiki - rodziny, która dzięki temu miejscu odkryła wspólne pasje i zainteresowania.

Scroll Up