28/06/2017

Łukasz

HUMUS, WYTYCZENIE, FUNDAMENTY- CZYLI CO PO UZYSKANIU POZWOLENIA NA BUDOWĘ.

HUMUS, WYTYCZENIE, FUNDAMENTY- CZYLI CO PO UZYSKANIU POZWOLENIA NA BUDOWĘ.

Dziś kolejny wpis z kategorii BUDUJEMY DOM. Z tego miejsca dziękujemy za takie zaangażowanie z treści, które dotyczą tego tematu. Dziękujemy za wszystkie odwiedziny, wiadomości i reakcje na Instastories. Widzimy, że taka forma świetnie do was trafia a my możemy być z wami na bieżąco dosłownie każdego dnia.

Wiecie już co zrobić by złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. A więc co dalej? 1 czerwca, dokładnie w Dzień Dziecka odebraliśmy nasze pozwolenie na budowę, które uprawomocniło się po 14 dniach. Radocha niesamowita. Wtedy wiesz, że możesz ruszyć dalej!

Jeżeli uzyskaliście już pozwolenie na budowę i po 14 dniach ono się uprawomocniło, należy ponownie udać się do starostwa do wydziału budownictwa, który przybije pieczęć potwierdzającą uprawomocnienie. Dodatkowo w starostwie zostanie dokonany wpis do dziennika budowy. Następnie udajemy się do kierownika budowy który również dokonuje wpisu w dzienniku budowy i przygotowuje niezbędną dokumentację do nadzoru budowlanego. Z tą dokumentacją udajemy się do nadzoru budowlanego i zgłaszamy rozpoczęcie budowy. Teraz powinniśmy wypełnić tablicę informacyjną  i przyczepić ją w miejscu budowy- koniecznie w widocznym miejscu!

Jeżeli chodzi o pracę budowlane to w pierwszej kolejności należy ściągnąć humus. Do tego wynajmujemy koparko-ładowarkę. Dam wam jedną radę- przed rozpoczęciem ściągania humusu dokładnie umówcie się na konkretną kwotę z operatorem koparki. Decydując się na stawkę godzinową ryzykujecie, że operator nie będzie się spieszył i może znacznie wydłużyć swój czas pracy. Z drugiej strony decydując się na konkretną stawkę, jest ryzyko, że operator będzie chciał to zrobić szybko i niedokładnie dlatego obowiązkowo trzeba być na miejscu i wszystkiego pilnować. My umówiliśmy się na konkretną kwotę i w 1,5h zostało wszystko ściągnięte bardzo dokładnie. Tak jak być powinno.

Następnym krokiem jest wezwanie geodety, który dokładnie wam wytyczy w którym miejscu będzie stała chałupka. My zdecydowaliśmy się na metodę z palikami. Geodeta wytyczył nam osie, narożniki i dodatkowo wyznaczył „poziom zero” w każdym z czterech rogów. Następnie dokonał wpisu w dzienniku budowy i wręczył  mapę sytuacyjno-wysokościową działki. Jeżeli już to wszystko zrealizujemy możemy wpuszczać ekipę budowlaną.

Tu zaczyna się już nasza budowa. Tu jest największa radość bo faktycznie widzicie, że coś zaczyna się dziać.

Kopanie fundamentów. Cześć osób decyduje się kopać je ręcznie, a cześć bierze do tego koparkę. My wybraliśmy koparkę gdyż, ona to zrobi w kilka godzin, a w ten czas ekipa budowlana mogła skręcać zbrojenie do fundamentów. Decydując się na kopanie ręczne, pewnie zajęło by to ze 2-3 dni. W naszym przypadku koparka poradziła sobie z wykopem w 3,5 godziny. Przed włożeniem zbrojenia zamontowaliśmy rurę PCV w miejscu gdzie ma być podłączona woda po to aby później nie kopać pod wylanymi fundamentami tylko przeciągnąć przez gotową rurę. W tym samym czasie ekipa skręciła zbrojenie i w ok. 2 godziny zbrojenie było skręcone po całości w wykopie.

Pozostało więc czekać na zamówiony beton. O godzinie 18 przyjechały 2 betoniarki i pompa do betonu. Beton z betoniarek został wlewany do pompy, a ta transportowała ten beton bezpośrednio w miejsce, które chcieliśmy zalać. Zalanie fundamentów zajęło nam ok. 1,5 godziny.

Pamiętajcie, że w przypadku upałów należy codziennie podlewać fundamenty wodą aby nie popękały. Zdecydowanie muszę wam przyznać, że etap fundamentów  to jest już coś pięknego. Dociera do was to uczucie, że zaczynacie budowę, wasza piękna działka zostaje rozjeżdżona przez maszyny i często zdewastowana przez sprzęt, ale mimo wszystko człowiek się cieszy. Jest to zdecydowanie najprzyjemniejsza część załatwień, które mieliście do tej pory. Teraz odczekamy ok. 10 dni i ruszamy dalej!

Po wczorajszym dniu, pełnym wrażeń- bez dwóch zdań człowiek chce więcej! Chce działać, widzieć efekty, czeka już na wymarzone ściany… Pamiętajcie, że będąc z nami na instagramie jesteście z nami na bieżąco. Wszystkie wpisu z budowy domu możecie znaleźć w zakładce Dom i Ogród a poza tym nie zapominajcie o fanpagu, na którym codziennie was przybywa- dziękujemy. Widzimy, że temat budowy domu jest wam bliski. Pytacie, piszecie, gratulujecie, śledzicie nasze postępy- dziękujemy! To dla nas ważna chwila w życiu. Budujemy nasze miejsce na ziemi!

TUTAJ MOŻECIE ZOBACZYĆ NASZ PROJEKT DOMU OD ARCHON

 

 

TUTAJ MOŻECIE ZOBACZYĆ NASZ PROJEKT DOMU OD ARCHON

budowa budowa domu dom nasz dom rodzice w sieci budują dom tatawsieci

Zobacz również

O nas

Witaj na najpopularniejszym blogu rodzinnym na Lubelszczyźnie.
Nasz blog to lifestylowy blog rodziny wielodzietnej, która pewnego dnia postanowiła spełnić swoje marzenia a to miejsce ma być początkiem tej niesamowitej historii...
Witaj na blogu Ewy, Łukasza, Kingi, Weroniki i Dominiki - rodziny, która dzięki temu miejscu odkryła wspólne pasje i zainteresowania.