Witajcie,
W dzisiejszym wpisie poruszymy bardzo ciekawy temat- spotkanie z logopedą on-line. Spróbuję opowiedzieć Wam jak wygląda taka wizyta, jak się do niej przygotować oraz odpowiem Wam czy warto spróbować takiej właśnie formy pomocy.
Spotkanie z logopedą on-line? W pierwszej chwili można było by pomyśleć, że jest to kwestia wyłącznie wygody rodzica i nic poza nią. Ja jednak postaram się w dzisiejszym wpisie pokazać Wam jak wiele dobrego może zdziałać taka konsultacja on-line. Z wielką przyjemnością, na zaproszenie portalu dobrylogopeda.edu.pl mogłam uczestniczyć w takiej konsultacji z naszą Weroniką i sama przekonać się jak wygląda takie spotkanie i czy wniesie coś do naszego życia.
Bez zastanowienia od razu wiedziałam, że to spotkanie odbędzie się właśnie z udziałem Weroniki. Werka dość późno zaczęła mówić, długo gestykulowała próbując nam coś wytłumaczyć, dłuuugo nie mówiła litery T a dopiero w tamtym tygodniu dane jej było wypowiedzieć dumne ER. Oprócz tego bardzo często występują u niej różnego typu zmiękczenia, które w tym wieku, o czym zresztą dowiedzieliśmy się właśnie z wizyty, nie powinny już występować.
Jak wygląda taka wizyta i jak się do niej przygotować?
Zacznijmy od tego, że taka wizyta odbywa się dokładnie w takim terminie i o takiej godzinie jaka nam pasuje. Wcześniej mamy dostęp do możliwych opcji i wybieramy sobie tą najbardziej dla nas dogodną.
Bardzo ważnym aspektem takiej wizyty jest wcześniejsza rozmowa z dzieckiem na jej temat. Dobrze byłoby wytłumaczyć z kim będzie takie spotkanie i na czym będzie ono polegało. Bardzo fajnym argumentem takiej wizyty może być również potwierdzenie naszej obecności podczas takiej konsultacji i możliwości naszego wsparcia w każdym momencie. Dziecko będzie czuło spokój i bezpieczeństwo. Wart zadbać również o to, aby zaplanować taką wizytę, kiedy dziecko jest wyspane i najedzone, żeby takie właśnie kwestie nie rozpraszały też jego uwagi.
Jeśli macie jakieś pytania, wątpliwości, rzeczy, o które chcecie zapytać najlepiej wcześniej spisać je na kartce. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz i dostaniesz odpowiedź na każde, nurtujące Cię pytanie.
Nie zapomnij zabrać ze sobą wyników badań potrzebnych do konsultacji (słuchu lub neurologicznych), opinii z innych placówek (szkoły, poradni psychologiczno-pedagogicznej) jeśli takie posiadasz oraz książeczki zdrowia dziecka.
Bardzo ważną kwestią jest również ta, aby pamiętać o w pełni naładowanym sprzęcie komputerowym. Warto sprawdzić wcześniej połączenie internetowe, głośniki, kamerkę po to właśnie, aby żadna z tych rzeczy nie zakłóciła naszej konsultacji.
Podczas wizyty, jako rodzic jesteś cały czas obecny. Konsultacja rozpoczyna się od rozmowy z rodzicem. Specjalista pyta o przebieg ciąży, następnie zadaje kilka pytań odnośnie wieku wczesnodziecięcego (logopeda zapyta Cię o to, kiedy dziecko zaczęło siadać, raczkować oraz chodzić itp.). Potem specjalista zadaje kilka pytań odnośnie ogólnego stanu zdrowia dziecka, sposobu jego komunikacji oraz jego preferencjach tzn. co lubi robić, czym lubi zajmować się dłuższy czas, co najczęściej je, czy posługuje się sztućcami itp.
Bardzo ważne jest aby udzielić specjaliście jak najwięcej informacji, które pomogą mu potem ustalić dalsze działania. Na podstawie rzetelnego wywiadu nasz logopeda może opracować indywidualny plan terapii idealnie dopasowany do potrzeb małego pacjenta.
Po tym czasie przechodzimy do relacji z dzieckiem. My trafiliśmy na przesympatyczną Panią Paulinę, która miała fantastyczne podejście do Werki. Rozmawiała z nią całkowicie swobodnie. Miała bardzo przyjazne nastawienie i cudowny uśmiech, który natychmiast przełamał pierwsze lody. Werka bez problemu odpowiadała na wszystkie pytania i bardzo chętnie uczestniczyła w przygotowanych dla niej zadaniach.
Ja w tym czasie na spokojnie przyglądałam się całej wizycie. Była to też dla mnie spora dawka wiedzy i nowych spostrzeżeń na temat Weroniki. Po skończonych ćwiczeniach z Wercią, pani Paulina ponownie zaprosiła mnie do rozmowy. W tym czasie dziecko może przebyć z Wami ale już nie musi. jego rola na tym etapie się kończy.
Wtedy też następuje podsumowanie naszej wizyty. Logopeda opowiada Wam o swoich spostrzeżeniach, zwraca uwagę na ewentualne nieprawidłowości, zadaje różnego rodzaju dalsze ćwiczenia i kieruje na ewentualną wizytę stacjonarną. Jeśli nic się nie dzieje, będziecie spokojni o dalsze losy dziecka. Jeśli logopeda zauważył pewne braki czy zmiany, które nie powinny mieć miejsca daje Wam konkretne rady, wskazówki i zalecenia.
Przy okazji naszej konsultacji okazało się na przykład, że pewne niepokojące nas sprawy zupełnie nie powinny nas martwić za to te, na które nie zwracaliśmy jakoś specjalnie uwagi, powinny być właśnie skonsultowane dalej. Weronika być może ma skrócone więzadełko, przez co nie może odpowiednio operować językiem a to znowu może wpływać na jej wymowę. Dzięki tej wizycie wiemy już jak mamy działać i gdzie kierować się dalej, żeby sprawdzić tą sytuację.
Podsumowując, jestem zachwycona możliwością spotkania i konsultacji z logopedą on-line. W dobie dzisiejszych, pandemicznych czasów takie rozwiązanie wydaje się jeszcze bardziej ciekawe i atrakcyjne. Dziecko podczas takiej wizyty czuje się bezpiecznie i swobodnie. Rodzic ma pewność, że wszystko odbywa się w sposób swobodny ale i profesjonalny. Taka wizyta nie tylko zaoszczędza nam mnóstwo naszego czasu ale rozwiewa natychmiastowo różnego rodzaju obawy czy wątpliwości. Z tego miejsca, serdecznie polecam Ci takie rozwiązanie bo na własnym przykładzie przekonałam się o jej zaletach. My wiemy dzięki niej, że musimy dalej drążyć temat. Tak naprawdę gdyby nie ta możliwość, nie miałabym okazji zareagować tak szybko na problemy jakie występują w mowie Weroniki. Jeszcze raz zapraszam Cię serdecznie na stronę portalu i zachęcam do wypróbowania jego możliwości.
kliknij TU i dowiedz się więcej
*Post powstał we współpracy z dobrylogopeda.edu.pl