16/11/2017

Ewa

PROBLEMY W ZWIĄZKU, KTÓRYCH NIE MOŻEMY PRZEOCZYĆ

PROBLEMY W ZWIĄZKU, KTÓRYCH NIE MOŻEMY PRZEOCZYĆ

Dziś poruszymy temat dotyczący naszych związków. Wciąż prosicie o rozszerzenie tej tematyki dlatego wychodząc na przeciw waszym oczekiwaniom zajmiemy się dziś tematem problemów w związku, które bardzo często możemy łatwo przeoczyć, co będzie miało poważne konsekwencje dla naszego wspólnego życia.

Nie jesteśmy przykładem idealnego małżeństwa i na pewno nie jesteśmy ekspertami w kwestiach damsko-męskich. Tak jak jednak wam już kiedyś wspominałam mocno interesuję się psychologią i lubię „wchodzić” w taką tematykę. Jak w każdym związku zdarzają nam się lepsze i gorsze chwile. Jak każde dotykają nas problemy, kłótnie i spory nawet o małe rzeczy. Jako małżeństwo staramy się jednak dbać o nasze relacje a już na pewno zależy nam na tym aby z biegiem czasu było przecież lepiej aniżeli gorzej. Nauczeni doświadczeniami stale możemy polepszać jakość naszego wspólnego życia. Naszym kluczem do sukcesu jest najczęściej rozmowa. To ona daje nam możliwość poznania drugiej osoby, jej oczekiwań czy wątpliwości.

Porozmawiajmy zatem o problemach, które bardzo łatwo możemy przeoczyć. O takich, które mają jednak kolosalne znaczenie dla naszego związku i jego przyszłości. A jednocześnie o takich, które mogą wręcz zaważyć o losach tej relacji. Ja siłą rzeczy będę bardziej się skupiała na małżeństwach czy rodzinach bo o tym mogę powiedzieć najwięcej, ze swojego właśnie doświadczenia i ze swojego punktu widzenia.

  1. Zbytnia wzajemna zależność– to bardzo często spotykany problem w małżeństwach i związkach.  Biorąc pod lupę ten punkt od razu narzuca mi się oczywiście zależność finansowa. Ten problem spotyka najczęściej rodziny, w których kobieta zajmuje się domem i dziećmi a jej mąż, facet zarabia na ich wspólne życie. To on dysponuje gotówką, ma w tej kwestii najwięcej do powiedzenia, czuje się przez to lepszy, bardziej wartościowy i potrzebny. Taka sytuacja zawsze będzie prowadziła do konfliktów. Zdecydowanie jestem za tym aby każde z dwojga ludzi miało dostęp do konta. A już najlepszą sytuacją będzie taka kiedy oboje mogą realizować się i pracować zawodowo. Wtedy ta kobieta nigdy nie będzie czuła się gorsza, zależna. Zbytnia wzajemna zależność zawsze będzie prowadziła do wypominania, upominania, podkreślania swojej ważności, roli w związku. Dlatego zawsze powtarzam- realizujmy swoje pasje, rozwijajmy swoje umiejętności- właśnie dzięki temu stajemy się niezależni, pewni siebie i swojej wartości ludźmi.
  2. Jednostronne zaangażowanie– kolejny punkt, który ma ogromne znaczenie. Jeśli inicjatywę i chęci dbania o nasze relacje wykazuje wyłącznie jedna ze stron nie ma szans żeby się udało. I o ile na krótką metę jeszcze będzie miało to sens i faktycznie może jakoś zaowocować to na dłuższą metę nie ma racji bytu. Każdy chce być zdobywany, doceniony, chwalony, kochany…
  3. Niedocenianie obowiązków domowych– ooo to już zupełnie tyczy się par, które żyją ze sobą dzień po dniu. Najczęściej spotyka on właśnie ludzi mieszkających ze sobą, dzielących swoją codzienność. Miłość miłością a życie jest życiem. Domowe obowiązki to ogromna odpowiedzialność i mnóstwo spędzonego czasu właśnie w ten sposób. I tu najczęściej nie są doceniane właśnie te kobiety, które siedzą z dziećmi w domu. Osoba, która spędza większość czasu w pracy nie ma pojęcia ile wysiłku i pracy wymaga dbanie o dom. Dlatego jak tylko możecie dzielcie się obowiązkami domowymi. Wtedy każda ze stron będzie świadoma jak wiele pracy i wysiłku wkładamy w to wszystko każdego dnia. Doceniajmy, wspierajmy a już na pewno nie bagatelizujmy tych obowiązków.
  4. Brak właściwej samooceny– baaardzo istotna sprawa dla związku. Osobiście zawsze byłam mocno świadoma swojej wartości. Zawsze doceniam swoją pracę jaką wkładam w nasze codzienne życie. Wiem czego chcę od życia, mam swoje cele, marzenia, plany. To daje mi poczucie tego, że jestem wartościowym człowiekiem. Że oprócz tego, że coś dostanę mogę wiele dać drugiej osobie. Osoby, które w siebie nie wierzą, zakompleksione, niedoceniane, bez chęci rozwoju nigdy nie będą dla drugiej osoby pociągającym, interesującym partnerem. Najważniejsze to znaleźć w sobie mocne strony. Te rzeczy, które w sobie lubimy. I na tym się skupić. Musimy być dla drugiej osoby inspiracją. Pamiętajmy o tym!
  5. Wybuchowość-i tu mamy coś co bardzo często tyczy się niestety właśnie zarówno mnie jak i Łukasza. Kiedyś bardzo często nie wytrzymywałam i od razu się darłam, dziś jest inaczej. Mimo to jestem świadoma tej wady i staram się za każdym razem o niej pamiętać. Mało tego powiem wam, że teraz ja częściej stopuję jakąś kłótnie a Łukasz właśnie wybucha co mnie mocno denerwuje. Tu więc nie jesteśmy dla was przykładem 🙂
  6. Unikanie przeproszenia– hm… kurczę, zarówno ja i Łukasz to dwa uparciuchy. Sami się z siebie śmiejemy, że słowo :przepraszam” nie zawsze przechodzi nam łatwo przez gardło. Ale…. i tak jest już lepiej! Oboje potrafimy podejść, przyznać się do winy i przeprosić. To bardzo istotna umiejętność, która ma ogromne znaczenie. Czasami jedno wypowiedziane „przepraszam” może zdziałać cuda- u nas się to sprawdza 🙂
  7. Brak chęci poznawania drugiej osoby- i to jest to o czym pisałam wyżej- uważam, że każdy z nas powinien być inspiracją dla drugiego człowieka, z którym żyjemy. Dzięki temu wciąż odkrywamy siebie na nowo, jesteśmy siebie ciekawi. Każdego dnia poznajemy siebie na nowo, zaskakujemy. A to podkręca atmosferę w związku. Sprawia, że nie jest nam ze sobą nudno. A nuda potrafi zabić uczucie.
  8. Więcej słów niż czynów- nie znoszę osób, które więcej gadają niż robią. Takich, które potrafią wyłącznie pięknie o czymś opowiadać ale nigdy nie wprowadzą tych słów w życie. najczęściej tyczy się to facetów, którzy więcej obiecują niż mogą. Mimo to nie generalizujmy, kobiety też potrafią bajerować 🙂 Natomiast- dla mnie słowo to świętość. Jeżeli coś obiecuję, to po prostu dotrzymuję słowa. Nie lubię rzucania słów na wiatr. Lubię konkrety. Pamiętajmy, że nie słowa a czyny pokazują właśnie jakim człowiekiem jesteśmy, jakie wartości sobą reprezentujemy.
  9. Uciekanie od rozmowy- i tak jak napisałam na początku. Rozmowa to dla mnie podstawa w związku, w relacjach międzyludzkich. Jest dla mnie kluczem do sukcesu. Wciąż uczę tego Łukasza. Uważam, że nie ma takiej rzeczy, której nie możemy sobie powiedzieć, takiej, o której nie możemy porozmawiać. Tu nieodłącznie kojarzę rozmowę ze szczerością! Mówmy więc o swoich wątpliwościach, żalach czy pretensjach. Nie uciekajmy od rozmowy. Nie bójmy się jej. Rozmawiajmy o swoich oczekiwaniach, marzeniach, celach, planach. To czas przeznaczony wyłącznie dla dwojga ludzi, czas, w którym totalnie możemy skupić się na sobie i swojej relacji. Zawsze pomoże! Gwarantuję!
  10. Złe relacje z innymi ludźmi- na pozór rzecz, która wydawać by się mogło, że mało ma wspólnego z tym co dzieje się między nami samymi, a jednak! Uważam, że to jakie relacje ma nasz partner z innymi ludźmi, jak się do nich odnosi, jak ich traktuje, jak o nich mówi ma kolosalne znaczenie. Te cechy mówią nam mnóstwo rzeczy o naszym partnerze. Obserwujmy więc takie sytuacje, przyglądajmy się im bo zawsze wyciągniemy z nich konkretne wnioski, które świetnie przełożą się również na relacje między nami.

Nie poruszam tu rzeczy oczywistych, które od razu mówią nam, że nasz związek nie ma przyszłości- takie jak przemoc, brak szacunku czy zdrada, która jest totalnie indywidualną sprawą. W dzisiejszym wpisie poruszyłam kwestie, o których bardzo często zapominamy na co dzień a które mają ogromny wpływ na nasz związek. Takie, na które musimy zwrócić uwagę, nad którymi musimy się pochylić, które musimy przemyśleć…

Takie, których nie możemy przeoczyć.

jej zdaniem małżeństwo ona i on problemy w związku psychologia relacje związek

Zobacz również

O nas

Witaj na najpopularniejszym blogu rodzinnym na Lubelszczyźnie.
Nasz blog to lifestylowy blog rodziny wielodzietnej, która pewnego dnia postanowiła spełnić swoje marzenia a to miejsce ma być początkiem tej niesamowitej historii...
Witaj na blogu Ewy, Łukasza, Kingi, Weroniki i Dominiki - rodziny, która dzięki temu miejscu odkryła wspólne pasje i zainteresowania.