17/09/2017

Ewa

JAK TWORZYĆ ZAUFANIE W ZWIĄZKU?

JAK TWORZYĆ ZAUFANIE W ZWIĄZKU?

Czasami przychodzi taki moment, że to właśnie was- naszych czytelników pytamy o to jakie tematy chcą zobaczyć u nas na blogu. Co ich ciekawi, czego chcą się o nas dowiedzieć albo którą tematykę musimy poszerzyć. Za każdym razem przewija się ta sama kategoria- ZWIĄZEK. Jesteście ciekawi jak się poznaliśmy, jakie zasady stosujemy w swoim związku, jak się dogadujemy, jak rozwiązujemy problemy, jak znajdujemy chwile dla siebie… pytań o to jest mnóstwo. W wiadomościach prywatnych często wspominacie swoje historie, prosicie o rady albo jakieś wskazówki. Dziś więc zapowiadamy wam, że tematów z tej kategorii będzie dużo więcej. Odczuwam bowiem, że sami tego potrzebujecie. Na wstępie zaznaczę jednak, że wszystkie tematy poruszone w tym zakresie opierać się będą na naszym związku i naszych doświadczeniach.

Dziś więc zajmiemy się tematem zaufania czyli spróbujemy odpowiedzieć na pytanie:

JAK TWORZYĆ ZAUFANIE W ZWIĄZKU?

Jesteśmy już ze sobą 13 lat. Mamy za sobą 7 lat myślę udanego, szczęśliwego małżeństwa. Od 18 roku życia jestem z jednym facetem, który stał się potem moim mężem i ojcem moich trzech córek. Zaufanie w naszym związku budujemy więc od czasów kiedy byliśmy jeszcze nastolatkami. Śmiało mogę powiedzieć, że na chwilę obecną zarówno ja mam pełne zaufanie do Łukasza jak i Łukasz do mnie.

Jak je budujemy? Jak nad nim pracujemy? Jak je tworzymy?

  1. Mów wprost o swoich oczekiwaniach – rozmawiajcie. Śmiało i pewnie mów partnerowi o tym czego od niego oczekujesz. Powiem mu jakich zachowań czy reakcji spodziewasz się po nim najlepiej wyjaśniając przy tym co jest tego powodem. Nie pozwalaj na to aby musiał się domyślać. Takie sytuacje zazwyczaj kończą się nieporozumieniami. Inaczej do pewnych spraw podchodzą kobiety, inaczej mężczyźni. Jasno postawione sprawy będą zazwyczaj lepiej rozumiane i egzekwowane.
  2. Mów o swoich zastrzeżeniach, o granicach jakie sobie czy wasze związkowi chciałbyś/ chciałabyś postawić– jeśli masz jakieś zastrzeżenia do postępowania czy zachowań swojego partnera, powiedz mu o tym. Powiedz co tolerujesz ale także o tym co jest dla Ciebie nie do przyjęcia. Wyznacz swoje granice i dowiedz się jakie wyznacza także twój partner. Będzie wam łatwiej zrozumieć się w wielu kwestiach.
  3. Zrozum, że każdy ma prawo do pewnego rodzaju prywatności- związek sam w sobie kojarzy się już z pewnego rodzaju brakiem prywatności. Twój partner/partnerka chcą wiedzieć zazwyczaj o tobie wszystko. Kiedy związek przechodzi pewne próby siłą rzeczy próbujesz sprawdzać drugą połówkę. Ciche sprawdzanie jego/jej telefonu, potajemne przeglądanie poczty, wiadomości na mediach społecznościowych czy kontrolowanie każdej minuty spędzonej bez ciebie nic nie da. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zwyczajnie o nich powiedz.
  4. Otwórz się/ mów o swoich lękach, słabościach- najlepiej kiedy już na samym początku, kiedy pojawią się w twojej głowie jakiekolwiek podejrzenia, wątpliwości, lęki powiesz o nich swojemu partnerowi. Powiedz mu czego się boisz, co cię dręczy, odkryj przed nim swoje słabości. Czasami po wcześniejszych nieudanych związkach mamy pewne obawy, które w kolejnym przypadku mogą okazać się zupełnie nieracjonalne.
  5. Dotrzymuj słowa- to dla mnie mega ważny punkt. Nie ma dla mnie nic bardziej ważnego niż danie słowa drugiej osobie. Dotrzymuj danych obietnic. Jeśli ustalacie między sobą jakiś podział obowiązków zwyczajnie tego pilnujcie. Jeśli godzicie się na pewne swoje warunki bądźcie tego świadomi. Złamanie obietnicy i niedotrzymanie danego słowa jest dla mnie czymś niedopuszczalnym i najbardziej mnie boli.
  6. Obdarzaj zaufaniem- oczekując zaufania od drugiej osoby nie możesz sam/sama być tym, który podejrzewa. Traktuj swojego partnera tak jak sama chcesz być traktowana. Na kredyt zaufania zasługuje każdy. Na drugą szansę również.
  7. Bądź lojalny- kolejna bardzo ważna kwestia. Jeśli decyduję się z kimś być nie wyobrażam sobie okazywać braku lojalności. Zawsze stoję po stronie męża. Tak samo odczuwam tą kwestię z jego strony. Nigdy nie działamy przeciwko sobie. Działam zawsze w myśl mojej mamy „nigdy nie robi się w swoje gniazdo” 🙂
  8. Bądź świadoma/świadomy swojej wartości- samoocena w związku jest bardzo ale to bardzo istotną sprawą. Jesli sama w siebie nie wierzysz, sama się sobie nie podobasz, sama siebie nie doceniasz, nie szanujesz, nie lubisz dlaczego ktoś ma to robić? Zacznij od siebie. Pokochaj siebie, taką jaką jesteś i daj się pokochać innym.
jej zdaniem ona i on psychologia związek

Zobacz również

O nas

Witaj na najpopularniejszym blogu rodzinnym na Lubelszczyźnie.
Nasz blog to lifestylowy blog rodziny wielodzietnej, która pewnego dnia postanowiła spełnić swoje marzenia a to miejsce ma być początkiem tej niesamowitej historii...
Witaj na blogu Ewy, Łukasza, Kingi, Weroniki i Dominiki - rodziny, która dzięki temu miejscu odkryła wspólne pasje i zainteresowania.