ZAKUP DZIAŁKI BUDOWLANEJ- O CZYM PAMIĘTAĆ I NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

Tematyka związana z naszą budową domu jak widać po ostatnich wejściach na bloga mocno was zainteresowała. Tak jak obiecaliśmy, wpisów z tej kategorii zapowiada się całkiem sporo. Dziś chcemy wskazać wam ważne punkty, o których warto pamiętać przy zakupie działki budowlanej. Powiemy co jest ważne, co, gdzie i jak sprawdzać, o czym nie zapominać i co brać pod uwagę kiedy staniemy w obliczu takiego wyzwania. Przejdźmy więc do konkretów.

Jak dla mnie pierwsza sprawa to

LOKALIZACJA– uważam to za punkt wyjścia i nie wyobrażam ruszyć z tematem dalej nie pisząc o tym jak ważny potrafi być wybór lokalizacji, która potem będzie odbijała się na całym naszym, dalszym życiu, naszym i naszej rodziny- nie zapominajmy.

 • Podstawowa kwestia to MIASTO czy WIEŚ. Tu możecie zobaczyć nasz wpis- WPIS MIASTO CZY WIEŚ?
 • Oprócz tego bardzo ważne jest sprawdzenie całego otoczenia w jakim przyjdzie nam spędzić zazwyczaj resztę naszego życia. Tu np. ważnym aspektem jest to czy nie mamy w pobliżu uciążliwych usług czy obiektów.
 • Dojazd– tu musimy brać pod uwagę jak daleko mamy do najbliższego miasta, sklepów, szkół czy przedszkoli, szpitali, Kościoła, urzędów. Dobrze jest również zobaczyć jaką trasę będziemy przemieszczać każdego dnia z domu do poszczególnych miejsc. Kiedy mieszkacie dalej zawsze musicie doliczyć czas dojazdów i przyjazdów, a także brać pod uwagę złe warunki atmosferyczne, które potrafią znacznie wydłużyć dodatkowo ten przejazd. Jeśli wybieracie działkę dalej ważne jest także sprawdzenie połączenia komunikacji miejskiej, jej możliwości i dopasowania do waszych codziennych wymagań.
 • Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Ważny punkt! Jeśli przez gminę został taki plan uchwalony istnieje możliwość sprawdzenia tego jak planowane jest zagospodarowanie okolicy naszego domu czy osiedla. Pamiętajmy, że zdarzają się sytuacje, kiedy obok ma powstać lotnisko, centrum handlowe, obwodnica czy tereny przemysłowe. Takie obiekty potrafią zmienić naszą sielankę w istny koszmar. Kojarzę jak w naszym mieście powstawało lotnisko…Domy były burzone praktycznie z dnia na dzień, ludzie byli zagubieni, tracili coś na co pracowali całe życie. Widok był okropny. Dodatkowo warto pamiętać, że wytyczne z MPZP określają nam jaki dom możemy postawić na konkretnej działce.
 • Sąsiedztwo. Niby taka banalna sprawa a jednak. Fajnie kiedy obok znajdziemy ludzi życzliwych, pomocnych i takich, z którymi będą nas łączyły wspólne tematy czy zainteresowania. Wyjątkowe przypadki potrafią znacznie utrudniać przeróżne sprawy 🙂
 • Walony przyrodnicze. Często bardzo ważny aspekt dla kupujących. Jeśli zależy wam na ciszy, spokoju i pięknych krajobrazach warto sprawdzić czy w pobliżu są pola, łąki, lasy, jeziora czy rzeki. Tu oczywiście jest to kwestia indywidualna czego oczekujemy od swojego miejsca.

RODZAJ GRUNTÓW

 • W Wydziale Geodezji występujemy o wypis z rejestru gruntów dla działki, w którym znajdziemy informację o rodzaju gruntu. Musimy wiedzieć czy działka, którą zamierzamy nabyć jest działką budowlaną, rolną, czy leśną.

CHARAKTERYSTYKA DZIAŁKI. Jeśli wydaje nam się, że właśnie znaleźliśmy naszą wymarzoną działkę warto potem sprawdzić cechy, które ją znacznie charakteryzują:

 • Usytuowanie działki względem stron świata
 • Jej rozmiar i kształt
 • To czy łatwo będzie nam potem dopasować projekt
 • Wymagane odległości ( od sąsiada, od drogi)
 • Warunki gruntowo-rolne
 • Ukształtowanie terenu
 • Uzbrojenie
 • Dostęp do drogi publicznej
 • Granice parceli
 • Zadrzewienie

HISTORIA DZIAŁKI

 • Często pomijany a jak ważny punkt. Pamiętajcie, że możemy sprawdzić czy w przeszłości na działce nie było podziemnych budowli, pozostałości fundamentów, wysypiska śmieci czy gruzu albo grobów.

Wybór działki budowlanej zdecydowanie nie jest prostą sprawą. Nie możemy zapominać, że bardzo często jest to wybór, który decyduje potem o całej naszej przyszłości i mocno rzutuje na życie i codzienność naszą i naszych dzieci. To decyzja na lata! Poszukiwania idealnej działki wiążą się z serią przemyśleń, wzlotów i upadków. Najważniejsze jest wcześniejsze ustalenie i wytyczenie sobie konkretnych cech naszej działki jakie bez dwóch zdań musi spełniać. Sprawę najlepiej przemyśleć wybiegając mocno w przyszłość! To nie ułatwia zadania. Z określoną przez siebie i swojego partnera wizją jest zdecydowanie prościej. MY tą idealną już znaleźliśmy ale jeśli wy stoicie przed takim zadaniem to trzymamy mocno za was kciuki i życzymy powodzenia! Wierzę, że każdy znajdzie w końcu swoje miejsce na ziemi!