21/09/2017

Łukasz

ŚCIANKA KOLANKOWA + WIENIEC

ŚCIANKA KOLANKOWA + WIENIEC

Minęły 2 tygodnie od zalania stropu. Aby nie popękał przez cały ten czas codziennie jeździłem na działkę żeby go podlewać. Mimo, że strop zalewałem czasem nawet 3 razy dziennie małych pęknięć nie udało się nam uniknąć. Strop natomiast już dobrze złapał, więc możemy ruszać z pracami dalej.

Cegiełka po cegiełce zaczęliśmy ze ścianą kolankową.

CZYM JEST ŚCIANKA KOLANKOWA?

Najpierw zaczęliśmy od wschodniej strony (front domu), następnie z zachodu (tył domu). Ściany boczne były murowane do okien na piętrze co widać na zdjęciu. Jak widać na zdjęciach między ścianami wystają stalowe pręty, które zostaną zalane betonem razem z wieńcem i wzmocnią konstrukcję.

Wysokość ścianki kolankowej.

W domach z poddaszem nieużytkowym stosuje się ścianki kolankowe o wysokości 70 cm. W domach z poddaszem użytkowym ( takim jak nasz) stosuje się ścianki o wysokości od 80 do 110 cm.

W naszym przypadku występuje różnica na wysokościach ściany kolankowej- nad garażem ścianka kolankowa wynosi 135 cm a nad pozostałym stropem 102 cm. Z tego też względu nad garażem murowaliśmy na 5 bloczków (120 cm), a nad pozostałą częścią na 3,5 bloczka (84 cm). Następnie całość została zaszalowana i mocno poskręcana aby beton po zalaniu nie wyciekał.

Potem czas na betoniarkę z gruchą. Po rozstawieniu się na miejscu zaczęliśmy zalewać wieniec wraz ze słupami z pionowym zbrojeniem.

CZYM JEST WIENIEC?

Zaraz po zalaniu, górna część wieńca została wygładzona do równego poziomu i w świeży beton zostały włożone kotwy do przykręcania murłaty, które po związaniu betony będą stanowiły bardzo dobre mocowanie dla murłaty. Potem tradycyjnie, jak to z betonem bywa, codziennie jeździłem aby podlewać ławę żeby nie popękała.

Aby mieć pewność, że ława dobrze złapała i możemy ruszać dalej odczekaliśmy cały tydzień. Szalunki zostały zdjęte i w całości ujrzeliśmy wieniec. Teraz swobodnie możemy zaczynać pracę nad dachem.

I kilka fotek z telefonu…

budowa domu na budowie nasz dom rodzicewsiecibudujadom

Zobacz rownież

O nas

Witaj na najpopularniejszym blogu rodzinnym na Lubelszczyźnie.
Nasz blog to lifestylowy blog rodziny wielodzietnej, która pewnego dnia postanowiła spełnić swoje marzenia a to miejsce ma być początkiem tej niesamowitej historii...
Witaj na blogu Ewy, Łukasza, Kingi, Weroniki i Dominiki - rodziny, która dzięki temu miejscu odkryła wspólne pasje i zainteresowania.

  • Hi hi miałam wrażenie, że czytam ten wpis po chińsku! Zupełnie się nie znam na budowie!
    Okolica Twojego domu przypomina mi moje rejony, ale chyba wiele miejsc za miastem jest do siebie podobnych 🙂

    • Nikt się nie zna dopóki nie zacznie. Zresztą, to tak szeroka i ogromna wiedza, że większość trzeba pozostawić fachowcom 🙂
      Co do okolicy to tak,, chyba tak- większość jest podobnych 🙂