JAK ZNALEŹĆ CZAS NA PASJE I PRZYJEMNOŚCI- CZYLI MAMA UTOPIONA W GARACH, PRANIU I PIELUCHACH.

Do dzisiejszego wpisu zainspirowało mnie kilka ostatnich pytań na grupach facebookowych. Wszystkie dotyczyły jednego problemu-  jak znaleźć czas na pasję, przyjemności i własny biznes w czasie kiedy jako mama masz na głowie całe mnóstwo innych obowiązków. Kobiety pytały o radę inne mamy, szukały pomysłów, rozwiązań i jako takiego pocieszenia. Dziś więc postaram się ugryźć ten temat ze swojej perspektywy.

Często takie pytania, dotyczące właśnie godzenia pasji z codziennymi obowiązkami rodzinnymi zadajecie właśnie mi. Praktycznie na każdą taką wiadomość odpowiadam tak samo. Mam bowiem kilka zasad, których mocno się trzymam aby mieć właśnie taką możliwość. Jako mama, już teraz trójki dzieci prowadząca bloga i znajdująca czas na swoje zainteresowania musiałam bowiem znaleźć takie rozwiązania, które będą zawsze niezawodne, sprawdzone i pomocne.

Co zatem pomaga mi rozwijać własne zainteresowania? Jakimi zasadami się kieruję? Jak znajduję czas na inne rzeczy poza obowiązkami domowymi?

  • Przede wszystkim odnalazłam swoje pasje. Kiedyś wydawało mi się to takie odległe. Wciąż głowiłam się czym mogę się zająć aby sprawiało mi to radość i satysfakcję. Próbowałam wielu rzeczy aż w końcu zrozumiałam, że my tych pasji nie musimy szukać. One są w nas. Fajnie kiedy próbujemy się uczyć nowych rzeczy ale nic na siłę. W życiu musisz robić to co kochasz. To brzmi banalnie, prawda? A jednak! Jeśli zejdziesz już na właściwą ścieżkę i dobrze będziesz zdawała sobie sprawę co sprawia ci przyjemność, co cię stale rozwija i stawia przed Tobą nowe możliwości wtedy nie odpuścisz. Chwila na realizowanie tego hobby będzie dla Ciebie czymś naturalnym. Nie będzie zatem kolejnym obowiązkiem na głowie a przyjemnością, na którą zawsze jakoś znajdziesz czas!
  • Czas. No właśnie jak znaleźć czas na swoje przyjemności kiedy w zlewie leży od rana sterta naczyń, w pralce nadal kisi się niewstawione pranie, dzieci wciąż czegoś od Ciebie oczekują a obiadu jak nie było tak nie ma? Na początek musisz się poświęcić. Musisz albo wstać wcześniej niż zwykle albo po prostu skrócić sobie nockę. Takie rozwiązanie to dla mnie codzienność. Nie zawsze jestem w stanie napisać nowego posta w dzień kiedy rzeczywiście tyle się dzieje. Chociaż ten… piszę właśnie w samo południe ( wszystkie panny mi zasnęły(. Nie ma przebacz. Nic nie przychodzi nam łatwo czy szybko. Wygospodarowanie kilku godzin rano lub po nocy pomoże Ci w całej tej zagwostce.
  • Systematyczność. Wielu godzin czy zawalonych dni nie da się nadrobić potem w sekundę. Lepiej poświęcić mniej czasu na rozwój swojej pasji niż całkiem odpuścić. Systematycznie, każdego dnia znajduj chwilę na pracę, biznes czy przyjemność, o którą właśnie walczysz. Nie odpuszczaj. Systematyczność pozwoli zobaczyć ci efekty swojej pracy. A to jest już duży krok w przód.
  • Delegowanie obowiązków. I tu jest złoty klucz. My, kobiety za dużo od siebie wymagamy, za dużo na siebie bierzemy. Podział na on w pracy ja w domu już dawno nie ma racji bytu. Zwyczajnie musisz oddać część obowiązków drugiej połówce a nawet dzieciom. One też mogą wspierać Cię w codziennych rzeczach. Podział obowiązków zagwarantuje Ci więcej czasu dla siebie. Kiedy facet przejmie część zadań Ty w tym czasie, w którym poświęcałaś na to czas zajmij się właśnie swoim pomysłem na biznes czy swoim hobby.
  • Czasem zwyczajnie odpuść. Nic nie stanie się jak nie ugotujesz dziś obiadu z dwóch dań, pranie przeleży jeden dzień dłużej a naczynia pozalegają sobie dłużej w zlewie. Nie haruj kosztem siebie. Dzień za dniem ucieka a Twoje pasje i marzenia nie będą czekały na odpowiedni moment. Muszę przyznać, że bardzo często korzystam z tego punktu. Są sprawy ważne i ważniejsze. Tu nie chodzi o totalne olanie domowych obowiązków. Czasami jednak bierzesz na siebie za dużo a potem sama narzekasz, że nie miałaś czasu wypić gorącej kawy. Przyznaj się, jest tak? Prawda?
  • Wiara czyni cuda. Ostatni ale nie mniej ważny punkt. Od zawsze wiedziałam, że chcę w życiu robić coś więcej. Mieć na głowie coś innego niż etatową pracę „od-do”. Długo szukałam swoich pasji. Od kiedy jestem ich świadoma moja wiara w to, że uda mi się żyć tak jak zawsze chciałam jest dużo silniejsza. Krok po kroku realizuj swój plan na siebie. Twój upór, zapał, systematyczność i wiara w to co robisz sprawi, że efekty Twojej pracy pojawią się szybciej niż myślisz. Nie ma drogi na skróty. Nie ruszysz z miejsca nie stawiając kroku w przód. Odważ się i uwierz w swoje marzenia. Inaczej pozostaną one jedynie w twojej głowie z pytaniem…

JAK ZNALEŹĆ CZAS NA PASJE I PRZYJEMNOŚCI… ?

  • Moim zdaniem to kwestia dobrej organizacji a przede wszystkim chęci ! Jeśli chcesz cos zrobić i bardzo Ci zależy z pewnością znajdziesz na to czas.